Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Pro miliony Američanů bude boj s koronavirem luxusem!

NYT: Pro miliony Američanů bude boj s koronavirem luxusem!

Ve Spojených státech budou miliony Američanů čelit případné epidemii koronaviru v práci a ne na nemocenské, uvádí zneklidněně The New York Times.

Ilustrační foto
4. března 2020 - 10:15

Nedostatek rovného přístupu Američanů ke zdravotnímu pojištění a pracovní neschopnosti, stejně jako rozdíl v příjmech, nedovolí Spojeným státům vypořádat se s rozšířením koronaviru, jak je tomu v jiných vyspělých zemích, píše The New York Times. Očekává se, že v nejzranitelnější pozici budou pracovníci služeb a odborníci s nízkými platy.

V případě nemoci jděte do nemocnice, poraďte se s lékařem, využívejte oddělenou koupelnu, připravte se na zavření škol a na práci z domova - taková doporučení vydala americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí, aby zpomalila šíření koronaviru v zemi, píše The New York Times.

Jak však uvádí publikace, ne všichni Američané se budou moci řídit těmito doporučeními, protože jsou k dispozici hlavně lidem s vysokými příjmy. Totiž u pracovníků služeb, včetně zástupců maloobchodu a trhu krátkodobých smluv, stejně jako u zaměstnanců restaurací a škol, mnohem méně pravděpodobné, že dostanou nemocenskou, nebo možnost pracovat na dálku nebo zdravotní pojištění od zaměstnavatele.
 
Odborníci se domnívají, že taková nerovnost může v USA ve srovnání s jinými zeměmi s vysokými příjmy zkomplikovat zadržování koronaviru v USA. Očekává se, že míra šíření choroby bude záviset na platu, vzdělání a rase lidí v konkrétním prostředí.

 
Největší rozdíly mezi odborníky ve Spojených státech existují v oblasti zdravotnictví. Asi 27,5 milionu Američanů nemá zdravotní pojištění. Podle deníku The New York Times to snižuje pravděpodobnost, že i v případě příznaků viru vyhledají lékařskou pomoc.
 
Kromě toho mají pracovníci nerovný přístup k práci na dálku. Podle ministerstva práce má takovou možnostpouze 29% Američanů, zejména odborníků s dobrým vzděláním a příjmem. Z domova pracuje pouze 12% odborníků bez vysokoškolského vzdělání.
 
Podle ministerstva také čtvrtina pracujících Američanů nemůže mít placenou nemocenskou. Pouze 60% poskytovatelů služeb, tj. Američané, jejichž práce je přímo spojena s jídlem a socializací, ji může čerpat z důvodu nemoci.


The New York Times navíc poznamenává, že samotná americká kultura vybízí pracující občany, aby „pracovali za každou cenu“. Průměrně tedy měsíčně každý desátý zaměstnanec, který má právo na nemocenskou, uvedl, že ačkoliv si ji ze zdravotních důvodů měl vybrat, ale musel zůstat v práci. Hlavními důvody byla spousta práce, strach z negativních důsledků nebo neschopnost si volno dovolit.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)