Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Skutečná míra úmrtí na virus v USA již přesahuje 100 000!

NYT: Skutečná míra úmrtí na virus v USA již přesahuje 100 000!

Mnozí ve Spojených státech věří, že počet obětí koronaviru je nepravdivý, uvedl znepokojeně deník The New York Times.

Ilustrační foto
20. května 2020 - 11:06

Jak zjistil novinář a publicista The New York Times, s přihlédnutím ke statistickým studiím se počet Američanů, kteří zemřeli v důsledku pandemie, pohybuje v rozmezí 100 000 až 110 000.

Ukazuje se, že Spojené státy přišly za dva měsíce více lidí, než za sedm desetiletí ve válkách v Koreji, Vietnamu, Perském zálivu, Afghánistánu a Iráku.

Mnoho příznivců prezidenta Trumpa věří, že úmrtnost způsobená koronavirem jsou přehnané, a Trump sám na Twitteru zpochybňoval přesnost některých čísel viru.

Má pravdu, že počet obětí je zjevně nesprávný - ale ne ve směru, o kterém přemýšlejí. Počítali jsme čísla podle jednotlivých států a zdá se, že někde mezi 100 000 a 110 000 Američany již zemřelo v důsledku pandemie, a ne z 83 000, jejichž úmrtí souvisela s Covidem-19, uvedl autor materiálu Nicholas Kristof.

Toto je můj odhad, provedený pomocí statistického úředníka Harvardu Rafaela Irizarryho, na základě srovnání míry úmrtnosti letos na jaře s předchozími roky. Některé státy byly prakticky nedotčeny - v některých dokonce úmrtnost klesla, pravděpodobně kvůli méně automobilovým nehodám - ale v jiných došlo k obrovskému skoku, co se týče úmrtnosti.
 
Celkově za pouhé dva měsíce Spojené státy ztratily více Američanů v důsledku koronaviru než za sedm desetiletí ve válkách v Koreji, Vietnamu, Perském zálivu, Afghánistánu a Iráku.
 
Takto jsme dosáhli našich čísel; nejsou konečné, protože jsou založeny na předběžných údajích, a zvu vás k diskusi, vyzval autor článku.
 
Více než 100 000 úmrtí
 
Výchozím bodem je to, že příčina smrti je často nejasná. Většina lidí, kteří umírají, nemělo pitvu a mnoho z nich nikdy neprošlo testem na koronaviry. Přesný počet obětí z Covid-19 je v některých ohledech neznámý.
 
Jedním ze standardních přístupů k měření dopadu pandemie, jako je tento, je však zvážení „nadměrných úmrtí“, tj. úmrtnost převyšující průměr za dané časové období.
 
Například za sedm týdnů končících 25. dubna zemřelo ve Spojených státech asi o 70 000 Američanů více, než je obvyklé v těchto týdnech (smrt má sezónní charakter a obvykle klesá během jara a léta). Tento počet 70 000 osob ohledně nadměrných úmrtí nezahrnuje Connecticut, Severní Karolínu a Pensylvánii, které byly vyřazeny kvůli chybějícím nebo pochybným údajům.
 
Oficiální počet úmrtí Covid-19 během tohoto období pro zbytek země byl 49 100. To naznačuje nedopočet více než 20 000 úmrtí na koronavirus do 25. dubna.
 
Přidejte těchto 20 000 nedopočítaných úmrtí k dnešním celkovým 83 000 a už získáte více než 100 000 úmrtí souvisejících s pandemií. Neúplné započtení však pravděpodobně pokračovalo i po 25. dubnu, i když s mnohem nižším tempem.
 
Tam, kde úmrtí na Covid-19 nebyly započítány
 
Nemáme dostatek dobrých údajů o úmrtnosti, abychom mohli odhadnout nadměrnou úmrtnost na konci dubna a začátkem května, kdy na Covid-19 údajně zemřelo více než 30 000 Američanů. Testování výrazně vzrostlo a časem doktoři začali častěji označovat Covid-19 jako příčinu smrti.
 
„Počet zpráv o nedostatečném započítání bude v průběhu času pravděpodobně klesat," řekl Robert N. Anderson, vedoucí oddělení statistiky úmrtnosti v Národním středisku pro statistiku zdraví. V New Yorku tato studie také zjistila obrovské podhodnocení v první polovině dubna a poté se začátkem května postupně snižovalo.
 
V období, které jsme zkoumali, se nedopočet rovněž snížil. Zpočátku bylo zaznamenáno více než dvakrát tolik úmrtí, než byly zaznamenané případy úmrtí na koronavirus, ale k 25. dubnu bylo jen o 40 procent více. Pokud by poté činil neúplný výpočet 10 procent, přidalo by se to k celkovému počtu několik tisíc, což by ho asi přiblížilo k číslu 110 000.


Tato čísla jsou vágní, ale je zřejmé, že v důsledku pandemie zemřelo o 25 000 Američanů více, než bylo zaznamenáno na (oficiálních) seznamech úmrtí.
 
Tento typ analýzy nemůže určit, zda lidé zemřeli přímo na virus nebo nepřímo. Někteří údajně zemřeli na infarkty nebo mrtvice, protože se báli jít do nemocnic a odložili volání na číslo 911 (analog českému číslu 112 – pozn.red.), nebo proto, že sanitky byly přetíženy. Jinými slovy, úměrný počet pravděpodobně zemřel v důsledku viru, aniž by byl infikován.
 
Jedním z důvodů, proč se domnívat, že drtivá většina úmrtí je přímo způsobena virem, je skutečnost, že v některých státech, kde se zdá, že mají podrobné zprávy, jako jsou Massachusetts, počet nadměrných úmrtí a počet úmrtí způsobených Covidem-19 se moc neliší.

Profesor Irizarry, který je rovněž předsedou oddělení vědy o údajích v Cancer Institute Dana Farber v Bostonu, poznamenává, že naše nové odhady jsou založeny na několika úrovních nejistoty. Obvykle stačí dva měsíce na úplné nahlášení úmrtí, takže jedním z nejdůležitějších problémů je, jak upravit zpoždění v hlášení. C.D.C. se snaží vyhodnotit, že celkový počet úmrtí bude nakonec založen na neúplném hlášení a naše odhady závisí na jeho algoritmech.
 
Míra úmrtnosti ukazuje obrovské rozdíly mezi státy. Zdá se, že v Texasu a Kalifornii zemřelo na epidemii chřipky v roce 2018 více lidí, než na koronavirus. A v souladu s C.D.C. v některých státech, včetně Arkansasu, Havaje, Iowy, Kansasu, Severní Dakoty, Oregonu, Jižní Dakoty a Rhode Islandu, došlo k méně úmrtím než obvykle, během sedmi týdnů končících 25. dubna. Důvodem může být omezení jízd a snížení počtu nehod.
 
Irizarry odhaduje, že asi 70% úmrtí na celostátní úrovni se vyskytuje pouze v pěti státech: New York, New Jersey, Michigan, Massachusetts a Illinois.

Myšlenka, že úřední čísla jsou podhodnocena, je široce přijímána. Dr. Anthony S. Fauci v úterý řekl Výboru pro zdraví Senátu, že nevěděl, zda je skutečná úmrtnost o 50% vyšší než oficiální čísla, ale byla „téměř jistě vyšší“.

"Většina předních lékařů vám řekne, že čísla jsou velmi nízká,“ řekl Michael P. Jones, ambulantní lékař, který pracuje v nemocnicích v Bronxu, které jsou zvláště postiženy. Obzvláště v prvních dnech, jak řekl, bylo mnoho úmrtí na Covid-19 jednoduše označeno jako nějaká forma „respiračního selhání“ nebo „selhání orgánů“.
 
Alicia Scarimbasová, praktikující v New Jersey, uvedla: „Podepsali jsme tak mnoho úmrtních listů, že jsme zaostávali, a doplňovali jsme je ve frontě.“
 
Scarimbasová uvedla, že když se to zdá být zřejmé, označí Covid-19 za příčinu smrti, ale její partneři by to mohli jednoduše označit za „respirační selhání“, pokud by nebyl virus pozitivní. Proto bylo často náhodné, že byl Covid-19 uveden jako příčina smrti.
 
Nedostatečné sčítání je globálním problémem nejen ve Spojených státech. Dr. Christopher Murray z Institutu pro metriku a hodnocení zdraví na University of Washington odhaduje, že na celém světě je nadměrná úmrtnost přibližně dvojnásobná oproti oficiální úmrtnosti z Covid-19.

Nadměrná úmrtnost se často používá k odhadu úmrtnosti na událost nebo epidemii. Když hurikán Maria zasáhl Portoriko v roce 2017, oficiální počet obětí v průběhu roku činil 64. Ale Irizarri a další vědci použili různé metody k výpočtu toho, že nadměrná úmrtí poté překročila 1000, pravděpodobně s velkým rozpětím. V důsledku statistické práce činí oficiální počet obětí v současné době 2 975.
 
Covid-19 bude nevyhnutelně v nadcházejících týdnech lidi zabíjet. Ti, kteří zemřou během příštího nebo dvou týdnů, byli infikováni již před několika týdny. Dr. Tom Frieden, bývalý ředitel C.D.C., poznamenává, že i kdyby bylo možné ukončit všechny nové infekce, zemřely by i tak tisíce lidí, protože již byly infikovány.
 
Proč s ohledem na nejistotu a zpoždění údajů projít tímto hodnocením smrti? Protože chybná čísla založená na nedostatečném započítávání jsou již ústřední součástí diskuse, informování o politických rozhodnutích, a Trump je takto učinil.
 
„Zachránili jsme tisíce a tisíce životů," řekl 1. května. „Doufáme, že se ocitneme pod 100 000 mrtvých."
 
V této souvislosti se zdá vhodné poznamenat, že tato hranice již byla překonána, dodal autor materiálu Nicholas Kristof.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)