Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Už na dnešek se USA chystaly rozpoutat válku s Íránem!

NYT: Už na dnešek se USA chystaly rozpoutat válku s Íránem!

Americký vůdce Donald Trump schválil vojenské útoky na Írán po zprávách o sestřeleném špionážním bezpilotním letounuu, ale později operaci zrušil.

Ilustrační foto
21. června 2019 - 10:15

Uvedly to noviny The New York Times s odkazem na své zdroje.

„Ve čtvrtek vojenští a diplomatičtí představitelé očekávali údery po intenzivních diskusích a debatách v Bílém domě,“ napsal deník. Dojít k nim mělo za svítání dnešního dne, aby se prý snížilo riziko pro íránské vojáky a civilisty.

Podle zdrojů, Trump „zpočátku schválil útoky na několik íránských cílů". Mezi nimi byly například radary a raketové baterie.

Podle deníku již byla připravena letadla, lodě na svých pozicích, ale žádné rakety nebyly vypáleny.

Nebylo jasné, zda Trump jednoduše změnil názor na údery nebo zda administrativa změnila kurz kvůli logistice nebo strategii. Rovněž nebylo jasné, zda by útoky mohly pokračovat.

Trump k Íránu: Ty mě dron, co já tobě, no to ještě uvidíš!  

Podle listu národní bezpečnostní poradci Trumpa se rozdělili, zda se má na sestřelení amerického dronu reagovat vojensky. Vedoucí představitelé státní správy - ministr zahraničí Mike Pompeo, poradce pro národní bezpečnost John R. Bolton, a ředitelka CIA Gina Haspelová upřednostňovali vojenskou reakci. Vrcholoví představitelé Pentagonu však varovali, že taková akce by mohla vyústit ve spirálovitou eskalaci s riziky pro americké síly v regionu.

Zničení dronu zostřilo již napjaté vztahy mezi oběma zeměmi po nedávném obvinění Trumpa, že Írán je minulý týden vinen za výbuchy, které poškodily ropné tankery, v Ománském zálivvu, životně důležité vodní cesty pro většinu světové ropy. Írán toto obvinění popřel.

The New York Times v této souvislosti připomněl, že Trump rozhodl o raketových útocích na cíle v Sýrii v roce 2017 a 2018.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)