Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Virus zavlekli z Evropy! Trump: NYT jsou prolhané!

NYT: Virus zavlekli z Evropy! Trump: NYT jsou prolhané!

Většina případů koronaviru v New Yorku pocházela z Evropy, nikoli z Asie, napsal deník The New York Times s odkazem na šetření.

Ilustrační foto
13. dubna 2020 - 04:20

Podle studie se koronavirus začal šířit v New Yorku do poloviny února několik týdnů před prvním potvrzeným případem.

„Většina (případů) je jasně evropská," citovala publikace Harma van Bakela, genetika z Icahnovy lékařské fakulty v New Yorku.

Podle publikace k podobnému závěru dospěla i skupina z Grossman School of Medicine na New York University. Uvádí se, že obě skupiny analyzovaly genomy koronaviru v New Yorku od poloviny března.

Americký prezident Donald Trump v reakci na to, že New York Times napsal, že většina případů koronaviru v New Yorku pocházela z Evropy, nikoli z Asie, je motivací publikace vrátit se do Číny.


„Nyní falešné zprávy z New York Times vysledovaly původ koronaviru v Evropě, NE v Číně. Poprvé! Zajímalo by mě, co za to neschopné New York Times dostaly? Existují nějaké ZNÁMÉ zdroje? Nedávno byly vyhozeny z Číny jako psi a zřejmě se tam chtějí vrátit,“ napsal Trump na Twitteru.

Je skutečností, že čínské ministerstvo zahraničí 18. března zrušilo akreditaci korespondentů New York Times, Wall Street Journal a Washington Post. Čína označila své kroky jako reakci na omezení počtu čínských úřadů státních medií v USA. Washington to zase vysvětloval překážkami čínských úřadů v práci médií v zemi.

Důvodem pro snížení počtu zaměstnanců čtyř státních čínských médií bylo podle amerického ministerstva rozhodnutí Pekingu o vyhoštění tří novinářů amerického deníku Wall Street Journal kvůli článku o koronaviru v Číně. Podle čínských úřadů tento materiál zdiskreditoval čínské úsilí v boji proti viru a měl také „senzační rasistický nadpis“. Publikace se odmítla omluvit.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)