Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

NZZ: NATO je neschopné, ale mluvit o tom nahlas není přípustné!

NZZ: NATO je neschopné, ale mluvit o tom nahlas není přípustné!

Země, které jsou členy Severoatlantické aliance, pouze předstírají, že západní vojenský blok je stále schopen činnosti.

Jens Stolteberg, generální tajemník NATO
4. února 2020 - 04:20

Uvedl to švýcarský diplomat a publicista Paul Widmer ve svém sloupci v Neue Zürcher Zeitung. „Mozek NATO je opravdu mrtvý, ale mluvit o něm nahlas není přípustné," vysvětlil autor.

Členské země NATO dychtivě předstírají, že je vše se Severoatlantickou aliancí v pořádku, uvádí švýcarský diplomat a publicista Paul Widmer na stránkách Neue Zürcher Zeitung.

Ve skutečnosti „geostrategická realita je velmi politováníhodná“, ujistil autor článku.

„Mozek NATO je opravdu mrtvý, ale mluvit o něm nahlas není přípustné," objasnil pozorovatel. „Některé věci lze říci a některé ne. Například je možné říci, že liberální světový řád upadá. Běda tomu, kdo udeří do konkrétnosti.“


Konstatovat u Severeoatlantické aliance smrt mozku francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem byla „drzost“, připomněl ironicky Widmer.

Francouzský vůdce má však „nepochybně pravdu“, zdůraznil švýcarský publicista.

„Rozklad NATO začal před 30 lety, a to přispělo k erozi liberálního světového řádu," tvrdí autor článku.

Podle něj musel generální tajemník Severoatlantické aliance reagovat, což vlastně Jens Stoltenberg učinil, a označil NATO za nejúspěšnější vojenský blok v lidské historii.

„Stoltenberg měl docela pravdu. Až na to, že měl o tom mluvit v minulém čase,“ poznamenal kousavě švýcarský diplomat.


Dnešní Severoatlantická aliance rozhodně „není ve formě - ani politické, ani vojenské“, zdůraznil Widmer.

„Spojené státy již nejsou ochotny převzít vedoucí roli. Z toho plynoucí nepohodlí cítí všichni. Macron si všiml smrti mozku v NATO, Trump považuje alianci za zastaralou, Merkelová si stěžuje, že na Spojené státy se již nelze spolehnout. A co dál? Bez ohledu na to, jak to vypadá, neexistuje žádná alternativa k Americe,“ poukázal autor článku.

„Každý předstírá, že NATO je stále schopné, a to je lež,“ dodal v materiálu pro Neue Zürcher Zeitung.

Otázkou je, co vlastně autor považuje na účinnou "schopnost" Severoatlantické aliance. Jestli má být tou účinností jednota jejich agresivních činů slepě ve všem následovat Spojené státy nebo rozehrát ještě agresivnější "hru" jejich členů iniciativně bez Spojených států, například tu vražednou v Libyii. To, k čemu směřuje švýcarský diplomat - "schopné NATO" -  je totiž ve výsledku všehoschopnou "hrozbou" celému světu.

(kou, prvnizpravy.cz, nzz.ch, foto: arch.)