Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

NZZ: Rakouská vláda bude kontrolovat internet podle „metody Stasi"

NZZ: Rakouská vláda bude kontrolovat internet podle „metody Stasi"

Rakouská vláda si dovolila to, co ještě nedávno nazývala „metodami Stasi" (nechvalně známá bývalá tajná služba někdejší Německé demokratické republiky), uvedly Neue Zürcher Zeitung.

Ilustrační foto
28. února 2018 - 10:15

Nový balíček bezpečnostních opatření, který minulý týden přijala vládní koalice, výrazně rozšíří možnosti státní kontroly internetu, zdůrazňuje autor článku Meret Baumann.

Rakouská vláda si dovolila to, co sama sama do nedávné doby nazývala „metodami Stasi", napsal švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Například inovace jsou navrženy tak, aby pomohly „naplnit mezery v dohledu" v procesu komunikace na internetu. Pokud rakouské úřady někoho podezírají ze spáchání závažných zločinů, mají nyní všechny podklady k tomu, aby „viděly zprávy vyměňované takovými mesendžery jako WhattsApp a Skype". Zároveň by se měly používat tzv. federální trojské koně, poukazuje novinář Neue Zürcher Zeitung.

Cenzura a zastrašování: Kdo nepluje po proudu jde proti nám!
EU plánuje cenzuru internetu a propagandu proti "ruské hrozbě"!

Kromě toho budou mít rakouské orgány přístup k videozáznamům z kamer na veřejných místech a dopravy. A od příštího roku a si zákazník v Rakousku může koupit sim kartu pro mobilní telefon až po registraci s uvedením osobních údajů, zdůraznil Meret Baumann.


Jak uvedl rakouský ministr vnitra Herbert Kickl, jelikož zločinci přebírají nové metody, stejně by měly činit rakouské soudy a trestněprávní orgány. Ale prý se o hromadný dohled nejedná. Opozice však vidí situaci jinak  hovoří o masivní invazi do soukromí a varuje před „skleněným občanem". Je ironií, že Kickl v červenci obvinil opozici z „autoritářských myšlenek" a dokonce ji připomněl metody Stasi, a z úpadku právního státu, když ta sama zvažovala nasazování federálních trojských koňů do internetové sítě.

(kou, prvnizpravy.cz, nzz.ch, foto: pl)