Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Objev pokladu Heinricha Himmlera v Polsku?

Objev pokladu Heinricha Himmlera v Polsku?

V Polsku bylo oznámeno objevení úkrytu Heinricha Himmlera s 48 krabicemi zlata a dalších pokladů. Úkryt je v bývalém paláci, kde nacisté během druhé světové války provozovali nevěstinec. Tento úkryt 60 let sledovala milenka důstojníka SS. Plánuje se, že tento poklad bude brzy vytěžen

Ilustrační foto
5. května 2021 - 09:01

Lovci pokladů oznámili objev 10 tun nacistického zlata, které bylo údajně ukradeno a ukryto během druhé světové války vůdcem SS Heinrichem Himmlerem za účelem vytvoření Čtvrté říše. V tomto paláci v Polsku mají začít s výkopy příští týden. Plánuje se vyzvednout 48 beden zlata v celkové hodnotě přibližně 575 milionů eur. Lovci se domnívají, že by tam mohly být ukryty i další cennosti.

Lovci pokladů určili umístění úkrytu z tajných dokumentů a mapy pokladu potomků důstojníků SS patřících k tajné lóži. Bylo by to slavné Breslauské zlato, které na konci války zmizelo z SS. Záhada ztracených pokladů stále nebyla objevena.

Palác z 18. století se nachází ve vesnici Minkowskie asi 50 km východně od Vratislavi. Byl postaven pruským generálem Friedrichem Wilhelmem von Seydlitz v rokokovém stylu. Po druhé světové válce byl palác využíván Rudou armádou, polskými silami, poté se stal sídlem místní rady, mateřské školy a poté kina.

Mezi odhalenými dokumenty je dopis důstojníka SS mladé ženě, která pracovala v paláci a později se stala jeho trvalou milenkou. Jistý von Stein napsal Inge: „Svěřuji ti 48 pokladen Reichsbank a všechny rodinné pokladny. Jen ty víš, kde jsou.“

Kromě toho je ve vojenském zápisníku dalšího důstojníka SS pod pseudonymem Michaelis uvedeno umístění 11 zlatých úkrytů, stejně jako ukradená umělecká díla, bankovní vklady, náboženské artefakty a další cennosti v Dolním Slezsku (což bylo dříve německé území). a během války v Opole.

„V oranžerii byl vykopán kanál, který sloužil jako úkryt pro boxy a kontejnery,“ uvádí nápis ze dne 12. března 1945 na pokladech paláce v Minkowskie. 48 boxů Reichsbank v dobrém stavu je ukryto v podzemí a zakryto. zelenými plantážemi.“Podle Romana Furmaniaka, ředitele Slezské mostní nadace (Schlesische Brücke), která dohlíží na lovce pokladů, zlato ukryli novináři Michaelis a profesor Grundmann. Na konci války si Himmler pro tajnou  operaci vybral 11 tajných míst. V Minkowskie se o to postaral zejména von Stein. Roman Furmaniak ho popisuje jako brutálního člověka, který rád nechal své oběti trpět, než je zabil. Von Stein nařídil své milence Inge, aby sledovala úkryt.

„Myslela si, že tam zůstane rok nebo dva, a pak všechno skončí. Nikdo si v té době nemyslel, že Sovětský svaz převezme kontrolu nad tímto regionem,“ řekl Roman Furmaniak.

Ta je přesvědčena, že poklady zůstaly nedotčené, protože Inge dohlížela na úkryt 60 let, až do své smrti.

V roce 1945 se musela dva měsíce skrývat před sovětskými vojáky v lese. A když Němci byli vyhnáni z tohoto regionu, který poté obývali Poláci ze západní Ukrajiny, Inge změnila svůj vzhled a vzala si místního obyvatele.
Předpokládá se, že kromě zlata Reichsbank obsahují bedny zboží klenotnických obchodů ve Vratislavi (nyní Wroclaw) a cennosti ze soukromých sbírek bohatých Němců předaných SS, aby byly zachráněny před Rudou armádou, která vedla útok.


Objev deníku popisujícího úkryty s poklady Třetí říše byl  oznámen  v roce 2019. Důstojník Egon Ollenhauer tak napsal o rozkazu Adolfa Hitlera schovat 260 kamionů s cennostmi na 11 různých místech na polském území. Egon Ollenhauer byl v této operaci spojovacím článkem mezi SS a místními bohatými lidmi.

Předtím byl deník veden v zednářské lóži v Quedlinburgu, městě v Sasku-Anhaltsku.

Zmínil se zejména o úkrytu poblíž Vratislavi. Podle novin je navíc v úkrytu sedm obrazů ukradených nacisty z francouzských uměleckých sbírek.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:agoravox,arch.)