Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Obří účty za elektřinu nutí Francouze vypnout topení!

Obří účty za elektřinu nutí Francouze vypnout topení!

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění drtivá většina Francouzů hodlá mrznout, a nezapíná topení do té doby, jak je to jen možné, ze strachu z velkých účtů za elektřinu, uvádí Le Figaro.

Ilustrační foto
19. listopadu 2019 - 11:04

Podle publikace je takové rozhodnutí provedeno především nejzranitelnějšími skupinami obyvatelstva. Jiní se snaží šetřit peníze vytápěním pouze jednotlivých místností nebo zapínáním radiátorů pouze v určitých hodinách, píše deník.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění se 71% Francouzů bojí příchodu zimy - do té míry, že se snaží maximalizovat zpoždění zapnutí topení, uvádí Le Figaro. Důvodem tohoto chování bylo rychlé zvýšení nákladů na elektřinu v chladném období.

Podle francouzské energetické společnosti EDF 62% veškeré elektřiny spotřebované Francouzi v zimě jde na vytápění.


Jak studie ukázala, rozhodnutí nezapnout topení činí 76% důchodců a 79% rodin, jejichž celkový příjem je od 1 500 do 2 500 eur měsíčně.
 
Zároveň 34% respondentů dává přednost vytápění pouze vybraných místností a 8% zapíná radiátory pouze v době mimo špičku.

I tato dílčí informace zapadá do celkové negativní nálady obyvatelstva pro ty, kteří hledají motivy podpory protestnímu hnutí „žlutých vest“.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)