Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Obserwator Polityczny: 26 milionů nezaměstnaných a ropa za 7 dolarů

Obserwator Polityczny: 26 milionů nezaměstnaných a ropa za 7 dolarů

26 milionů nezaměstnaných a barel ropy za -7 USD za barel, to je v praxi pokrytectví neoliberálního kapitalismu - v tom se projevuje ekonomika založená na fikci a zlodějnách, píše se v článku polského webu Obserwator Polityczny.

Letadla mimo provoz
27. dubna 2020 - 06:20

Je úžasné, že se ekonomika nejmocnější země na světě zhroutila za tři týdny, což vedlo k takovým nesmyslům, jako je výše uvedená cena ropy, i když pravda budoucí, ale není to fikce.

Neoliberální kapitalismus ukázal svou pravou tvář - krádeže, vykořisťování, fikce a lži. Tento systém neslouží národům, neslouží lidem vůbec, je pochybné, zda slouží zemím! Pracuje pro malou skupinu lidí, kteří koncentrují aktiva a jsou schopni je duplikovat, a to díky jejich zdrojům a výhodám ve společnosti. Už nemá smysl citovat - jak se velké procento všech amerických aktiv hromadí mezi malým počtem lidí. Nedává to smysl a význam, protože na tom záleží, a jestliže přežijí, mohou z této krize profitovat. Na druhé straně miliony lidí musí nějakým způsobem přežít a - co stojí za zapamatování - jsou to lidé, kteří jsou obvykle zbaveni přístupu k seriózní lékařské péči. Zdravotní pojištění v USA je nesmírně drahé, není to pro každého, a stát dává přednost utrácení za letadlové lodě, než za zdravotní péči na úrovni, kterou si technologicky bohatá země může dovolit.Prosím, zamyslete se - jak se to stalo, že za tři týdny - na kolena byla položena nejmocnější země na světě a v podstatě celá globální ekonomika? Jaké jsou okolnosti? Koneckonců, nic se zatím nestalo a my jsme již na akciovém trhu měli krach, pak se odrazili - se současným oslabením slabších měn.

Propuštění 26 milionů lidí je bezprecedentní událostí, a to i ve velkém měřítku - obrovském americkém trhu - bylo tolik zbytečných lidí, kteří budou muset najít nové zdroje příjmů, a ekonomický systém - bude muset tyto způsoby zaměstnání vytvořit dříve.

K těmto problémům také přispívá ropná krize. Ať už to zní hloupě, mluvíme o krizi, protože nabídka je příliš vysoká a globální přeskupování se teprve začíná. USA mají podporovat ropný průmysl, protože chtějí zachovat energetickou nezávislost. Fikce záporné ceny ropy ukazuje pravdu o neoliberální ekonomice.

Jako vedlejší poznámku je třeba poznamenat, že jedním z příčin této krize je viditelná severozápadní propast. To samo o sobě ukazuje, jak velkým problémem se zabýváme.

Zbytek Západu není o nic lepší. Přestože se Evropa rozhodla utratit 2 biliony do své ekonomiky, hovoříme o virtuálních penězích, které nejsou k dispozici, pokud nejsou vytištěny. Ačkoli omezení dělají a je to už lepší, dokonce i v těžce zkušené Itálii. Politické důsledky těchto událostí budou mimořádně významné a velmi závažné. Prozatím se nic nestalo, ale stane se - každý měsíc.


Měli bychom doufat, že krize na Západě bude pouze široká, protože je tomu již tak, ale bude relativně mělká, s výjimkou několika průmyslových odvětví, která jsou v nových realitách zcela zbytečná. Proto krizová vlna - pouze - vyplaví slabší prvky, ale neporuší základy ekonomiky. Řetězy vzájemných vztahů budou předělány, určitě budou existovat jiná pravidla pro světový obchod, a především - Západ, přijme opatření k izolaci Číny, pokud jde o klíčové složky společnosti a hospodářství, které jsou považovány za strategické. Omezení přítomnosti čínského kapitálu již byla zavedena.

V červenci Německo převezme předsednictví Evropské unie, je třeba očekávat, že může mít velmi velký politický význam, protože tato země se vynořuje z epidemie - posiluje ji nejen slabost ostatních partnerů, ale především proto, že projevila sílu.

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)