Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Od Balkánu po Baltské moře: Blíží se konflikt mezi NATO a Ruskem?

Od Balkánu po Baltské moře: Blíží se konflikt mezi NATO a Ruskem?

Letos se dva gigantické válečné stroje, NATO na jedné straně a Rusko a Bělorusko na straně druhé, přiblíží, prakticky čelně. Tento vojensko-politický scénář doslova za několik měsíců je nevyhnutelný.

Ilustrační foto
17. února 2021 - 09:01

Nejdůležitější manévry Aliance v roce 2021 se uskuteční v květnu až červnu na území 12 států od pobaltských zemí na severu až po balkánský poloostrov na jihu. Cvičení  Defender Europe 2021  se zúčastní téměř 31 000 mužů z 26 členských a partnerských zemí NATO.  

V rámci přípravy na cvičení plánují Spojené státy vyslat velký kontingent do Evropy.

Podle původního plánu měla být tato cvičení menšího rozsahu vzhledem k manévrům  Defender Pacific 2021  naplánovaným na tento rok v Tichém oceánu. Jejich odložení na rok 2022, ale umožnilo zvýšit počet evropských účastníků cvičení  Defender . K tomu navíc přispělo rozhodnutí nestahovat 12.000 amerických vojáků z Německa.

Minsk a Moskva již začaly připravovat společné strategické velení pro cvičení Západ 2021  na běloruském území.

Příliš mnoho ukazuje, že nejsme svědky ničeho jiného než nejpravděpodobnějšího scénáře velké války na kontinentu. Jinými slovy, 3.světové války.Polský deník  Polityka  v článku nazvaném „Polsko bude muset ovládat nervy při sledování konfrontace mezi NATO a Ruskem“   o tom píše : „Defender Europe 2021  a  Západ 2021  se téměř dotknou. A přestože jsou popsány jako“ jednoduché manévry "jak jsme již viděli, budou se orientovat na konkrétní nepřátele. Spojené státy s NATO budou nutně znovu trénovat, aby bránily východní křídlo proti Rusku, kdyby Rusko s Běloruskem připravilo protiútok".

Jak vnímají generálové na obou stranách scénář těchto gigantických aktivit v čase a prostoru?

NATO má v úmyslu uvést své jednotky do nejvyšší pohotovosti v květnu a červnu. Přinejmenším zpočátku se hlavní aktivity, jak si to plánuje Brusel a Washington, budou odehrávat ve východní Evropě, na pobřeží Černého moře a Středomoří. V takovém případě by bylo logické předpokládat, že roznětkou 3.světové války může stát Ukrajina.


Den před nebo bezprostředně po začátku tragických událostí zahájí Spojené státy přesun svých sil letecky a po moři (přes Řecko a přístavy v Jaderském moři) na Balkán: v Chorvatsku (polygon Slunj) , Bosna a Hercegovina (polygon Manjaka) a Severní Makedonie (polygon Krivolak). Část cvičení je plánována také v Černé Hoře, Kosovu a Albánii. V Bulharsku a Rumunsku se uskuteční manévry protivzdušné obrany a raketové střely země-země. Velká část manévrů se uskuteční v Maďarsku, které bude sloužit jako zázemí „války“.

S vojáky členských států NATO v jižní části kontinentu, se cvičení zúčastní 82 th  výsadková divize ze Spojených států, která bude transportována z americké základny ve Fort Bragg vojenským dopravním letectvem. Kromě toho se bojů na Balkáně zúčastní 173 th  American výsadková brigáda (umístěná v Vicenza, Itálie) a 53 th  Infantry brigáda floridské Národní gardy a další  menší jednotky.

Souběžně budou probíhat útoky mnohem dále na sever, v Polsku. Nikdo neskrývá, že cílem Aliance je zahájit ofenzívu proti Kaliningradu a základně Baltské flotily. Což nevyhnutelně zasáhne Bělorusko.


Podle plánu  Defender Europe 2021, se tanky Abrams a Bradley BVP 1 st  jízdní divize a italské pěší divize účastní útoku proti Kaliningradu. Stejně jako podpůrné síly včetně 12 th  brigády vojenského letectva (která je od března 2013 v Bavorsku), 41 th  dělostřelecká brigáda s raketomety M270 (která čeká na svou příležitost od roku 2018 v Bavorsku) a 372 th  ženijní brigáda (Minnesota).

Pokud by tyto síly nestačily, mohly by Spojené státy vyslat do Estonska také další výsadkovou brigádu. Tuto možnost oznámil loni v létě velitel amerických sil v Evropě Christopher Cavoli.

Rozsah tohoto plánu a přemrštěné náklady na nadcházející vojenské hry Aliance poblíž ruských hranic jsou působivé.

Odborníci předpokládají, že Moskva zareaguje uspořádáním celé řady cvičení na západní strategické ose. Vrcholem bude odpálení mezikontinentálních raket z polygonu Kura na Kamčatce.

Jaké je největší nebezpečí v těchto dvou scénářích? Vzhledem k tomu, že cvičné bitvy budou vedeny v oblasti od Balkánu po Baltské moře, a tyto události se budou týkat statisíců lidí po celém kontinentu a velkého množství vojenského vybavení, bude pravděpodobnost smrtelných nehod prudce stoupat. A co víc, vzhledem k prakticky pozastaveným vzájemným kontaktům mezi armádou v Moskvě, Bruselu a Washingtonu. Proto se také zvyšuje pravděpodobnost poslední války pro lidstvo. I když se zdá, že to nikdo na obou stranách Atlantiku nechce.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)