Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Ohromující dokumenty nizozemské rozvědky k tragédii MH17!

Ohromující dokumenty nizozemské rozvědky k tragédii MH17!

Vojenská zpravodajská služba Nizozemska nenalezla jediný systém protivzdušné obrany „Buk“, který by mohl sestřelit malajský Boeing, který se v roce 2014 zřítil poblíž Doněcka.

Ilustrační foto
19. února 2020 - 04:20

O tom v článku nazvaném „Bylo vyšetřování MH17 správné?“ vypráví novinář a autor filmu o tragédii, Max Van der Werff na webu Bonanza Media.

Van der Werff zveřejnil na svých webových stránkách některé dokumenty Společné vyšetřovací skupiny (JIT), včetně dopisu ministerstva pro právní záležitosti Nizozemské vojenské zpravodajské služby (MIVD) z 21. září 2016, podle kterého MIVD zkontrolovala, zda se mohly komplexy účastnit pádu MH17.

Text hovoří o 11 místech, kde v červnu a červenci 2014, kdy došlo k tragédii, byly umístěny ukrajinské raketové systémy Buk (osm míst) a ruské (tři místa). Podle zpravodajských informací bylo všech 11 komplexů nejméně 66 kilometrů od místa sestřelu a tři identifikované ruské komplexy byly v Rusku.

„Na základě údajů v tabulce je zřejmé, že let MH17 letěl mimo dosah všech ukrajinských a ruských bodů, kde byly nasazeny komplexy „Buk“," uvádí dopis.

Podle van der Werffa je ohromující skutečnost, že nizozemská armáda „má podrobné informace o pozicích ruských mobilních systémů Buk (které nejsou umístěny na hlavních základnách), zatímco většina ukrajinských „Buků“ je ukázána na svých pevných pozicích na vojenských základnách.“

Autor si klade otázku, zda lze-li tvrdit, že Kyjev držel „Buky“ na základnách a ani jednou během operace v Donbasu nepřesunul své systémy protivzdušné obrany.

„Jak je to pravděpodobné, vzhledem k tomu, že 12. července 2014 (několik dní před pádu letadla), byly ukrajinské síly protivzdušné obrany uvedeny do plné pohotovosti?“ klade otázku novinář.


Ze zprávy nizozemské rozvědky

Van der Werff kromě toho předkládá, že dokument adresovaný státnímu zastupitelství uvádí: S ohledem na umístění identifikovaných systémů a rychlost, s jakou je lze pohybovat, … je nepravděpodobné, že raketový systém Buk-M1, který vlastní ukrajinské ozbrojené síly, mohly být přesunuty v takovém čase, aby se let MH17 dostal do zóny zničení.“

V dopise se dále píše, že zpravodajské služby „prozkoumaly další pozemní systémy protivzdušné obrany přítomné v regionu v červenci 2014 a které, pokud jde o operační nasazení, technické specifikace a umístění, mohly sestřelit letadlo MH17“. Podle dokumentu se hovoří o ukrajinských systémech protivzdušné obrany S-300PS "Volchov M-6", stejně jako o systému „S-300PM2“ Favorit, který je v provozu v Rusku.

V souvislosti s tím novinář cituje z dopisu následující: „Všechny identifikované ukrajinské S-300PS Volkhov-M6 byly ve vzdálenosti nejméně 250 km od bodu dopadu MH17. Systém S-300PS Volchov-M6 má maximální dosah 75 kilometrů. Na základě toho MIVD dochází k závěru, že systém Volchov-M6 S-300PS nebyl použit k sestřelení MH17."


Dokument dále popisuje, že jediným identifikovaným komplexem „s dostatečným dosahem“, který by sestřelil toto letadlo, jsou dva systémy ruských ozbrojených sil S-300PM2, umístěné poblíž Rostova na Donu.

„MIVD má informace (od partnerů), které by naznačovaly použití radaru 36N8 pro řízení palby ... k nasměrování a/ nebo vypuštění rakety země-vzduch ze série 48NS dne 17. července 2014. ... Tato místa jsou v těsné blízkosti velkých osad a vypuštění rakety by s největší pravděpodobností vedlo ke zprávám na sociálních sítích nebo jiných médiích. MIVD o takových publikacích neví,“ cituje novinář text dopisu.

Sám Van der Werff, který analyzoval výše uvedené skutečnosti, dospěl k závěru, že „Vojenská zpravodajská a bezpečnostní služba Nizozemska 21. září 2016 (týden před tiskovou konferencí vyšetřovací skupiny) neobdržela informace ze spolehlivého zdroje, který by jakýkoli ruský komplex Buk-M1 během konfliktu překročil hranici s Ukrajinou.“

„To nás přivádí zpět k otázce, kterou jsme položili na začátku tohoto článku: bylo šetření MH17 provedeno správně ...? Na základě analýzy, kterou jsem provedl v průběhu let, mám pochybnosti a obsah nových informací z těchto čtyř dokumentů pouze posiluje moje pochybnosti,“ uzavřel svůj materiál Van der Werff.

Jako perličku doplnil údaji o snímcích, které měly v západním tisku snad dokazovat přítomnost ruského „Buku“ na Ukrajině: „Téměř rok po havárii (22. dubna 2015 - 2. července 2015) odborníci na snímky Shaun Ellis a geoprostorový specialista Tim Johns z Austrálie stále zkoumali jiné než primární uvedené obrázky. Došli k závěru, že se zdá, že metadata ze všech těchto 4 snímků byla manipulována. Například upravené datum je před datem vytvoření souboru.“


Tragédie na obloze nad Donbasem

Malajský Boeing-777, letící z Amsterdamu do Kuala Lumpur, spadl 17. července 2014 poblíž Doněcka. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Většina obětí byla občany Nizozemska.

Kyjev obvinil z katastrofy opolčence. Ti odpověděli, že nemají prostředky k tomu, aby v této výšce sestřelili letadla. Zpráva mezinárodního vyšetřovacího týmu tvrdila, že systém protivzdušné obrany „Buk“, který zasáhl Boeing, byl dodán z Ruska a poté se vrátil zpět.

Moskva opakovaně uvedla, že vyšetřování bylo neobjektivní, jehož závěry vycházejí pouze z údajů získaných z Ukrajiny. Experimenty koncernu Almaz-Antey, přední společnosti vyrábějící systémy protivzdušné obrany, včetně systémů „Buk“, také potvrzují, že letadlo bylo sestřeleno z území kontrolovaného ukrajinskými ozbrojenými silami.

Jediným dostupným „svědkem“ přímo zapojeným do nepřátelských akcí v místě zájmu vyšetřování je bývalý velitel jedné z jednotek protivzdušné obrany samozvané Doněcké lidové republiky Vladimir Cemach. On sám popírá účast na tragédii. Soud s podezřelými začne 9. března.

(kou, prvnizpravy.cz, mailchi.mp, foto: repro maichi.mp)