Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

OLJ: Ankara mírní ostrý tón vůči Moskvě!

OLJ: Ankara mírní ostrý tón vůči Moskvě!

Delegace tureckých diplomatů odjela do Ruska, kde očekávají dohodu o Idlibu, píše L'Orient-Le Jour.

Sergej Lavrov a Mevlut Cavusoglu
18. února 2020 - 10:15

Mezi Moskvou a Ankarou existuje napětí ve vztazích kvůli útoku Asadových jednotek v Sýrii, ale země mají zájem o zadržení další eskalace.

Delegace z Turecka přijede do Moskvy k vyjednávání a autor článku v L'Orient-Le Jour si klade otázku, jestli se jí podaří obnovit spolupráci obou zemí v Sýrii. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou v únoru prochází obtížnou fází. Minulý týden přijela do Turecka delegace z Ruska, ale žádné konkrétní výsledky nepřinesla.

Faktem je, že začátkem února zemřelo po syrském bombardování 14 tureckých vojáků a Erdogan hrozil zasypat Sýrii granáty (což také provedl – podle tureckých zdrojů tak „neutralizovali více než sto syrských vojáků – pozn. red.). Kromě toho obvinil Moskvu z účasti na masakru civilistů v Sýrii a Rusko naopak kritizovalo lhostejnost Ankary při neutralizaci teroristů v Idlibu. Jak uvedl autor článku, taková vzájemná obvinění jsou v rozporu s diplomatickým přístupem, který obě země dosud dodržovaly.

„Navzdory napjaté atmosféře se nyní zdá, že Ankara počítá se zadržením eskalace," napsal autor materiálu. Turecko se jakýmkoli způsobem snaží najít diplomatické řešení syrské krize, protože má dlouhou hranici se Sýrií a bojí se jak nových vojenských střetů, tak přílivu uprchlíků. V této situaci je Turecko v slabé pozici a není v postavení, kdy by se mohlo postavit Moskvě. Stávající jednání tedy mohou jen pomoci k dosažení stabilní dohody s Moskvou o Idlibu a dalších severních provinciích Sýrie.


Ankara uvedla, že neshody ohledně Sýrie by neměly ovlivnit vztahy mezi Tureckem a Ruskem, zejména pokud jde o dodávky ruských systémů protivzdušné obrany. Podle odborníků se turecká delegace pokusí připravit půdu pro budoucí smlouvu, která by v ideálním případě měla být dlouhodobá.

Turečtí diplomati zejména počítají s moskevskými zárukami, že Asad nepostoupí dále, než je silnice M5. Turecký ministr zahraničí proto od svého ruského protějšku požadoval, aby Sýrie přestala útočit na rebely v Idlibu a ustanovila režim příměří.

Autor článku poznamenává, že ačkoli je Rusko v Sýrii v silné pozici, má zájem o spolupráci s Tureckem, které se odehrává v oblasti politiky, ekonomiky, energetiky a bezpečnosti. A proto, jak říkají političtí analytici, Moskva se pravděpodobně pokusí vytvořit podmínky, za nichž se Ankara nebude cítit ohrožena. Zároveň není pro Rusko výhodné považovat Turecko za slabého hráče v regionu.

Turecko se však kromě Ruska snaží udržovat dobré vztahy se Spojenými státy, s nimiž má mnoho kontroverzních otázek, ale shodné názory na Idlib. Erdogan a Trumpem uskutečnili telefonní rozhovory, které zvláště označovaly nedávné útoky syrských sil v oblasti za „nepřijatelné“, píše L'Orient-Le Jour.

K článku je třeba dodat, že jak Moskva, tak Damašek označují Idlib za prostor v němž se soustředili nejen povstalci, ale také teroristická uskupení, která opakované z tohoto území útočí na ruskou a syrskou armádu. Například na ruskou základnu v Hmeimimu.

(kou, prvnizpravy.cz, loriantlejour.com, foto: arch.)