Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Orban už není pro USA vyvržencem, ale partnerem, a to straší EU

Orban už není pro USA vyvržencem, ale partnerem, a to straší EU

Viktor Orbán, který je evropským populistou, je vůdcem, který přešel z pozice vyvržence do pozice partnera v zahraniční politice USA.

Viktor Orbán, maďarský premiér
17. srpna 2018 - 06:20

Maďarský premiér slíbil, že v příštím roce ve volbách do Evropského parlamentu posílí pravicové síly a posune největší obchodní blok světa k tomu, co nazývá "neoliberální demokracie".

Změna přístupu k Maďarsku, spojence v NATO, je také pochopení toho, že ostrakizování Orbána nepřineslo žádné výsledky. Od svého návratu k moci v roce 2010 55-letý bývalý vůdce protikomunistických studentů upevnil domácí moc, rozšířil svou filozofii "liberalismu" do jiných zemí, zpochybnil demokratické hodnoty EU a podporuje vliv Ruska a Čína.

V červnu blahopřál Trump Viktoru Orbanovi k již třetímu po sobě jdoucímu volebnímu vítězství, což v době Obamovy administrativy bylo nemyslitelné, naopak Obamova administrativa sestavila seznam maďarských vládních úředníků, kteří měli zákaz návštěvy USA.

Donald Trump naopak chválil Orbána za stavbu plotu na  jižní hranici Maďarska a jako symbol  protiimigrační politiky, kterou on a Orbán sdílejí s dalšími populistickými vůdci v celé EU.

Prioritou Spojených států je posílení závazku Maďarska vůči Severoatlantické alianci a přerušení ruského a čínského vlivu. Spojené státy chtějí uzavřít dohody s Orbánem, včetně paktu na posílení vojenských vazeb a dodávek zkapalněného zemního  plynu z USA.


 Orbán podpořil Putina, když zvítězil ve volbách, získal dohodu o jaderných elektrárnách ve výši 12 miliard dolarů a kritizoval ekonomické sankce proti Moskvě za  Krym v roce 2014 a podporu separatistického konfliktu na východním pobřeží Ukrajiny.

Maďarsko se pokusilo zablokovat ukrajinské rozhovory s NATO a obvinilo kyjevskou vládu, že omezuje jazyková práva pro etnicko-maďarskou menšinu. Ukrajina tvrdí, že Maďarsko prosazuje Rusko tím, že se snaží rozdělit vojenskou alianci. Maďarsko také staví železnici spojující Bělehrad a Budapešť podpořenou  čínským financováním.

Již existují náznaky, že USA mohou tolerovat rostoucí autoritativní vládu maďarského vůdce, který potlačuje nezávislé instituce  , včetně tisku, univerzit a občanské společnosti. V červenci americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že neuhradí 700 tisíc dolarů na  granty, které byly v loňském roce určeny pro nezávislá maďarská média.

Trumpova politika vyvolala rozhořčení u tradičních spojenců Spojených států. Po summitu NATO v Bruselu prohlásil prezident EU Donald Tusk, bývalý polský premiér, že Trump chce "obnovit světový pořádek tak, aby Amerika neměla žádné stabilní přátele, ale měla flexibilní spojence.

(rp,prvnizpravy.cz,bloomerg, foto:arch.)