Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Oslavoval jsi konec války s Lukašenkem? Tak mazej z úřadu!

Oslavoval jsi konec války s Lukašenkem? Tak mazej z úřadu!

Rezignovaný velvyslanec Slovenska v Bělorusku porušil základní principy komunikace s ústředím tím, že neinformoval o své účasti na oslavách 9. května v Minsku.

Ilustrační foto
15. května 2020 - 10:10

Jak uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí se o tom dozvědělo z médií a vnímá to jako výraz politického postoje vůči novému kabinetu Slovenska, řekl RIA Novosti mluvčí slovenské diplomacie Juraj Tomaga.

„Velvyslanec Slovenska v Bělorusku, Jozef Migaš, požádal o odvolání z tohoto postu. Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky zároveň kategoricky odmítá obvinění pana Migaše ohledně předpojaté kampaně týkající se jeho osoby. Velvyslanec předem porušil základní zásady komunikace s ústředím, aniž by předem konzultoval svou účast oslavy konce Druhé světové války (v Evropě) v Minsku,“ uvedl komentář tiskové služby slovenského ministerstva zahraničí pro RIA Novosti.

Komentář zdůraznil, že se ministerstvo zahraničních věcí dozvědělo o přítomnosti velvyslance Migaše na přehlídce v Minsku ze zpráv médií. Jak ve čtvrtek psaly noviny DennikN Bratislava, Migaš oznámil svou rezignaci poté, co „byl rozzuřen otázkami (ministerstva zahraničí) o tom, proč šel na Lukašenkovy oslavy.“

„Jsem syn partyzána a rozhodný antifašista,“ citoval noviny Migaše.


Slovenské ministerstvo zahraničí sdělilo agentuře, že „s ohledem na běloruskou stranu jsme poctili oběti jejich občanů (za války) dvěma způsoby - přijetím běloruského velvyslance na Slovensku na ministerstvu zahraničí v rámci paměti 7. května 2020 a osobním dopisem předsedy vlády Igora Matoviče běloruskému premiérovi“.

„Profesionalitu Jozefa Migaše dokazuje i skutečnost, že se ministerstvo zahraničí později dozvědělo o jeho účasti na oslavách (v Minsku) ze sdělovacích prostředků. Jeho rezignaci proto vnímáme jako vyjádření jeho politického postavení vůči nové vládě Slovenska," komentovalo tiskové oddělení ministerstva zahraničí Slovensko.

Jozef Migaš má 66 let. V letech 1998-2002 byl předsedou Slovenského parlamentu. Krátce v letech 1998-1999 vykonával společně s premiérem Mikulášem Dzurindou pravomoci prezidenta Slovenska. V letech 2009–2014 byl velvyslancem Slovenska v Rusku, poté pracoval jako poradce předsedy vlády pro zahraniční politiku a v únoru 2016 nastoupil na post velvyslance republiky v Bělorusku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)