Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

Osli jsou díky své oddanosti o něco lepší v domácnosti než ženy

Osli jsou díky své oddanosti o něco lepší v domácnosti než ženy

Tuto „oslí“ informaci a spoustu dalších chyb objevily The Times v indických školních učebnicích.

Ilustrační foto
21. srpna 2019 - 06:20

Přítomnost zjevných chyb je pro indické učebnice běžná, píše The Times. Důvodem je to, že za jejich obsah jsou odpovědné státní úřady, v jejichž důsledku jsou studentům často předkládány náboženské a politické předsudky. Článek uvádí, že debata o vzdělávání se během současné premiéry Naréndra Módího zintenzivnila.

Milovníci hudby, kteří považují píseň Under Pressure za vrchol společné práce Davida Bowieho a Freddie Mercuryho, mohou být překvapeni, když zjistí, že také spolu vynalezli odsolovací technologii, píše The Times. Toto je jen jedna z mnoha chyb nalezených v učebnici indického státu Telangána: již byla stažena z oběhu.V indickém vzdělávacím systému neexistuje jasný program a „biflování“ se dává přednost před analytickým myšlením. Za obsah učebnic odpovídají státní orgány, proto jsou studentům často předkládány náboženské a politické předsudky. Jako příklad cituje The Times učebnici biologie od státu Telangána, která uvádí, že „stále nevíme mnoho o procesu porodu dětí a o početí,“ a také učebnici dějin z Gudžarátu, která tvrdila, že Japonsko svrhlo jadernou bombu během druhé světové války.
 
Učebnice vydaná v roce 2012, která uvádí, že „lidé, kteří jedí maso, jsou nepoctiví, kradou, válčí a páchají sexuální zločiny“, je obzvláště povedená.
 
Další chyby jsou pro indickou společnost s nízkou mírou gramotnosti a výraznou sociální stratifikací ještě nebezpečnější. Například jedna z učebnic ze státu Rádžasthán porovnala ženy v domácnosti s osly, přičemž si všimla, že osli jsou díky své oddanosti o něco lepší.
 
Podle The Times se během vlády současného indického premiéra Naréndra  Módího  rozhořely spory o vzdělání s obnovenou rázností. Státy, které  řídí nacionalistická strana Bharatiya Janata, jsou obviněny z výmazu prvního indického premiéra Jawaharlalho Nehrua z historických knih - protože trval na tom, že Indie je světská země.

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch,)