Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

OSN: Příspěvek USA k zdravé planetě - odstoupily od dohody o klimatu!

OSN: Příspěvek USA k zdravé planetě - odstoupily od dohody o klimatu!

Organizace spojených národů obdržela oznámení o odstoupení od pařížské dohody o klimatu USA, uvedl zástupce generálního tajemníka OSN Farhan Haq.

Budova OSN v New Yorku
5. listopadu 2019 - 12:06

"Ano, dostali jsme oznámení," odpověděla Haq na příslušnou otázku.

O tom, že Spojené státy dříve oficiálně informovaly OSN, informoval ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Rozhodnutí vstoupí v platnost jeden rok po oznámení.

Pařížská dohoda o klimatu byla přijata 12. prosince 2015 v Paříži a vstoupila v platnost 4. listopadu 2016. Jejím cílem je posílit globální reakci na hrozbu změny klimatu. Dokument podepsalo 175 zemí, včetně Ruska a Číny. Poprvé v historii se spojilo úsilí všech světových mocností o omezení změny klimatu.


„Čína lituje začátku formálního odstoupení USA od Pařížské dohody o změně klimatu. Věříme, že změna klimatu je společnou hrozbou, před níž stojí celé lidstvo. Všichni členové mezinárodního společenství musí ruku v ruce, aby čelili této hrozbě," reagoval zástupce Číny Keng Shuang na briefingu.

Na zprávu reagoval i Kreml.

„Pokud jde o (americké) odstoupení od dohody o změně klimatu, samozřejmě to vážně podkopává tuto dohodu, protože ve skutečnosti jde o zemi, která vede z hlediska emisí, a samozřejmě, bez největší ekonomiky světa mluvít o dohodě o změně klimatu je pak velmi obtížné,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Stejně tak se dá čekat i reakce zemí Evropské unie, která může být také mnohem ostřejší.

Dohoda nahradila stávající Kjótský protokol z roku 1997, který stanovil kvóty emisí skleníkových plynů pouze pro několik rozvinutých zemí, ale Spojené státy od této dohody odstoupily a řada dalších zemí dohodu nesplnila.

V současné době zůstává u Pařížské dohody 197 zemí, z nichž 185 ji již ratifikovalo. Spojené státy v srpnu 2017 informovaly OSN o svém záměru odstoupit od Pařížské dohody.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)