Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

OSN varuje: Rizika jaderné války rostou!

OSN varuje: Rizika jaderné války rostou!

Rizika jaderné války rostou, situace ve světě se stává nebezpečnou a existuje pro to mnoho důvodů, upozorňuje OSN.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 11:06

A to včetně nedostatku důvěry mezi zeměmi, nedostatečného dialogu, rychlého rozvoje vědy a nových technologií, uvedla v rozhovoru s Kommersantem náměstky generálního tajemníka OSN pro záležitosti odzbrojení Izumi Nakamitsu.

„Mnoho analytických organizací, odborníci na kontrolu zbraní hovoří o rostoucím riziku jaderné konfrontace. Slavné hodiny „Soudného dne“ vrátily vrátily ručičky znovu naa dvě minuty do půlnoci. Existují vážné obavy, že se situace opět stává docela nebezpečnou. A vidím pro to mnoho různých důvodů toto,“ řekla Nakamitsu.


Podle ní je „bohužel důvěra mezi státy - včetně jaderných mocností - vážně narušena“. „Je třeba si uvědomit nedostatek dialogu. Zdá se, že vedoucí mocnosti a další země začínají oceňovat vojenské kapacity více než diplomacii, vyjednávání a dialog," uvedla náměstkyně tajemníka OSN.

Podle ní dochází k obecnému zhoršení mezinárodních vztahů, což se promítá do ostré rétoriky. "Před našimi očima se vyvíjí velmi neutěšená situace," zdůraznila Nakamitsu.

Kromě toho uvedla faktor „rychlého rozvoje vědy a nových technologií“. „Nevíme přesně, jak to ovlivní jadernou sféru, ale mnozí již začínají mluvit o potřebě lépe porozumět tomu, jaké  mohou být důsledky škodlivé činnosti v kyberprostoru, o možných důsledcích používání zbraní pomocí umělé inteligence, hyperzvukových zbraní a i konvenčních zbraní, které mohou mít strategické důsledky," vysvětlila náměstkyně generálního tajemníka OSN.

(kou, prvnizpravy.cz, kommersant.ru, foto: arch.)