Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

OSN vyzvala Ukrajinu, aby zavřela nenávistný web „Mírotvůrce“!

OSN vyzvala Ukrajinu, aby zavřela nenávistný web „Mírotvůrce“!

Místopředseda Monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině vyzval Nejvyšší radu, aby zavřela webovou stránku „Mírotvůrce“.

Ukrajinská Nejvyšší rada
18. října 2019 - 10:10

Podle publikace „Strana.ua“ místopředseda řekl, že informace zveřejněné na tomto webu vystavuje lidi hrozbám útoku.

Zástupce Monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině vyzvali Nejvyšší radu, aby zavřela web „Mírotvůrce“. Podle „Strana.ua“ to uvedl místopředseda organizace Benjamin Moreau.

Podle Moreaua zveřejnění informací na webu „Mírotvůrce“, jako je například domovská adresa, vystavuje lidi riziku útoku. Jako příklad uvedl vraždu Romana Džumaeva 16. září v Mariupolu. Jak publikace připomíná, Džumaev bojoval na straně DLR, hovořil o tom v rozhovoru a byl zanesen do  webových stránek „Mírotvůrce“.
 
Podle Moreaua byla vražda důsledkem skutečnosti, že kontakty této osoby byly zveřejněny na tomto místě.

 
„Vyšetřování tohoto případu bylo zahájeno, ale stále nedošlo k žádnému pokroku. Na této stránce bohužel stále zůstávají kontaktní údaje mnoha novinářů, což je vystavuje riziku. Proto opět vyzýváme poslance, aby zahájili uzavření této stránky a dokončili toto vyšetřování,“ uvedl zástupce vedoucího mise OSN pro sledování lidských práv na Ukrajině.

Do opatření proti tomuto webu se však nechtělo jak bývalé adminitrativě za Porošenka, tak očividně ani jejich současným následníkům za Zelenského.

Na tuto výzvu reagoval současný předseda Nejvyšší rady Dmitrij Razumkov negativně.

„Parlament nemůže být zapojen do takových procesů, protože nemáme oprávnění uzavírat jak informační, tak další weby, a nejsem si jistý, jestli takové oprávnění je nezbytné pro Nejvyšší radu," řekl suše.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)