Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

OSN vyzývá Ukrajinu ke zrušení amnestie pro „majdanisty“

OSN vyzývá Ukrajinu ke zrušení amnestie pro „majdanisty“

OSN vyzvala Ukrajinu, aby zrušila zákon o amnestii pro účastníky Majdanu, který byl přijat v roce 2014.

Z událostí na Majdanu 2014
3. dubna 2020 - 06:20

Veřejnost se dozvěděla tyto zprávy od Státního úřadu pro vyšetřování (GDB), který zveřejnil zprávu organizace. Zpráva ještě není k dispozici na webových stránkách ukrajinské mise OSN.

To znamená, že to již je - docela výmluvná podpora pro zrušení zákona ze strany GDB.

2. dubna byla zveřejněna zpráva Monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině pod názvem  „Odpovědnost za zabíjení a násilné úmrtí během protestů na Majdanu“.

Dokument uvádí seznam trestných činů, které nebyly zveřejněny. Kromě úmrtí aktivistů, které ukrajinské úřady vyšetřují docela dobře, se OSN zmiňuje také o lidech, kteří zahynuli z rukou majdanistů. To znamená ty případy, které kvůli politické situaci nejsou vůbec vyšetřovány.

Jedná se například o smrt zaměstnance úřadu Strany regionů, kterého radikálové spálili. Podezřelí v tomto případě nebyli obviněni. Zmíněna je také vražda sedmi policistů 18. a 19. února v Kyjevě - podezřelí také chybí.O událostech 20. února na Institutské ulici OSN píše, že mezi 8. a 9. Hodinou ráno byli dva policisté zabiti. A v další půlhodině další dva. Současně zpráva  jasně uvádí, že Majdanisté začali zabíjet až od 9:00 - tedy poté, co byli zastřeleni první policisté.

OSN také uvádí,  že vyšetřování skutečně prokázalo všechny podezřelé dávno . A také došlo k pokusu  v roce 2018 o vzetí do vazby jednoho ze střelvů Ivana Bubenčika.

Ale síla Porošenka a majdanistů  ho „osvobodila“ na základě zákona o amnestii, který  OSN v citované zprávě výslovně požaduje zrušit.

Mise OSN se proto obrací na ukrajinské orgány s návrhem - tento zákon zrušit. A také ke změně vyšetřování  i v nepřítomnosti, což  umožňuje po přezkoumání obvinění zcela změnit trest.

Samozřejmě, že vraždy - to není jediná věc, která se stala na Majdanu. Stovky policistů tam byly skutečně zbity a zraněny, zničen majetek, nelegálně používané zbraně. A zrušení zákona o amnestii umožní teoreticky postavit pachatele před soud.


Ale hlavní věcí jsou vraždy. Mohli bychom opakovat vyšetřování  bez zrušení jakýchkoli zákonů. Ale od doby, kdy Zelenskij představil svého generálního prokurátora Radě, uplynulo více než šest měsíců. A nejsou žádné pokusy otevřít tento případ.

Nová generální prokurátorka Irina Venediktová je ještě neudělala. Což dostatečně výmluvně hovoří o tom, zda bude vyšetřen zbytek Majdanského případu - i když bude zákon o amnestii, podepsaný Turčynovem zrušen.

Ustavení GBR a nového generálního prokurátora samo o sobě je však krokem vpřed. Je pravda, že není známo, zda budou následovat nějaké praktické kroky.

Advokát Andrej Portnov však již slibuje pomoc poslancům s návrhem na zrušení.

„Přátelé, po dobu šesti let požadujeme, aby byla amnestie nepokojů na Majdanu zrušena. A dnes monitorovací mise OSN požadovala totéž."

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua, GDB,foto:arch.)