Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Ostexperte: Jak se Rusko liší od Evropy

Ostexperte: Jak se Rusko liší od Evropy

Sovětské stereotypy o Rusech již neplatí, ale Rusko má stále čím Evropany překvapit, píše Dominik Kalus na německém zpravodajském portálu Ostexperte.

Moskevské metro
27. září 2019 - 11:04

Na rozdíl od Němců Rusové milují a znají svou klasickou literaturu, nenosí hotovost, platit za ženy v restauraci a ne vždy umí jezdit na kole. Nenajdete dobrý sýr a v muzeích jsou fronty, ale všude je rychlý internet zdarma a metro je velmi čisté.

Rusko se liší od toho, co o něm často slyšíte, píše Dominik Kalus na německém zpravodajském portálu Ostexperte. Zároveň to neznamená sovětské dědictví, ale mnoho méně znatelných každodenních detailů, které se obyvatelům západní Evropy zdají neobvyklé. Pro čtenáře publikace provedl vlastní výběr 13 pozorování, odklonil se od sovětských stereotypů a klišé s vodkou.

Podle autora článku existuje Rusko pro mnoho Němců pouze na mapě, v historických knihách a ve zprávách, ale ne jako skutečné místo, kam zajet. Pro ty, kteří nemají předky z Ruska nebo z ruských Němců, je to obvykle zcela cizí země. Proto, když sem přijede, mnoho západoevropanů zjistí, že v Rusku není všechno úplně špatné a často v oblastech, které by je nikdy nenapadly.

Například mnozí věří, že Moskva je světově proslulé město, ve kterém je naprosto možné obejít se bez znalosti jazyka. To však není pravda. Mimo sféru obchodní komunikace budou mít ti, kdo neznají rusky, v každodenním životě těžké časy. Každá cesta do supermarketu bude zkouškou síly, jako každý pokus požádat kolemjdoucí o pomoc. V Moskvě je téměř nemožné získat lékařský certifikát v angličtině, píše Dominik Kalus. Schéma metra, bankomaty a automaty na jízdenky jsou vybaveny anglickou verzí - ale ti, kteří chtějí chatovat s kolemjdoucími, prodejci, pokladníky a taxikáři, se budou muset naučit rusky, a bez ohledu na věk Rusů. Dokonce ani mnoho mladých lidí nemluví anglicky. Tím vyšší je motivace ke studiu ruského jazyka pro hosty hlavního města,  poznamenává autor článku.

Druhou ruskou charakteristikou je podle Kaluse, že se neusmívají. Toto není země úsměvů, ale země „nepřátelských, chladných, vzdálených pohledů“. Zaměstnanci, prodejci, chodci - každý se na vás dívá tak vážně, že se začnete cítit zmatení a dokonce i v depresi, připouští autor. Cizinci v Rusku jsou rozpoznáni podle toho, jak se usmívají na cizince. Tady jsou takové úsměvy považovány za nezdvořilé a neúpřimné. Ale můžete si na to zvyknout, tvrdí Dominik Kalus. A tím více začnete oceňovat vzácné krásné a skutečné úsměvy, které skutečně pocházejí ze srdce.

Jestliže bylo dřívě metro děsivě hlasité a nebylo možné tam mluvit, moderní technologie výrazně snížila hladinu hluku. Pravda, mlčení také zůstalo. Cizince v moskevském metru lze poznat živou konverzací, zatímco místní sedí tiše. Moskevčané v metru se zpravidla před sebou apaticky dívají do prázdnoty a nevšimají si lidí kolem. Podle autora taková „samostatná zdvořilost“ činí cestu příjemnou, ale nezajímavou. A mimochodem: občas cizinci klidně položili své tašky na podlahu ve vlaku, zatímco Rusové vždy nosí své věci na klíně, poznamenává Kalus.

Navíc, podle jeho pozorování, na rozdíl od dálkových vlaků, Rusy ani nenapadlo jíst v metru. A v moskevském metru neexistují žádné nádoby na odpadky - a přesto uvnitř je velmi čisté, zdůrazňuje autor článku.

Pokud je moskevské metro tišší než dříve, pak město jako celek s tím nemá nic společného, pokračuje. Hluk útočí na občany ze všech stran: na ulici bzučí doprava, z obchodů hřmí hudba, na ulicích křičí do mikrofonu lákající zákazníky, hudba je někdy nahlas v restauracích a dokonce i v parcích jsou všude instalovány reproduktory, kde „potěší“ kolemjdoucí s oznámeními nebo pop-music. Kromě toho probíhají stavební práce až do pozdních večerů a samozřejmě i v neděli. Chcete-li žít v centru Moskvy, musíte mít silné nervy, podotýká cestovatel z Německa.


Další pozorování se týká metra nepřímo – čtou se tam knihy. „Skutečně tištěné knihy!" uvádí kalus. Rusové jsou čtenářským národem, průzkumy a studie to neustále potvrzují. Metrové knižní police nejsou jen v nejbohatších bytech - jsou běžnou věcí. Čtení není zároveň nijak zvlášť nákladným koníčkem, ujišťuje autor. Publikace klasické literatury (např. „Mistr a Markéta“ v ruštině) lze zakoupit pouze za 2 eura. Navíc klasická díla v Rusku oceňují nejen filologové. Pokud v Německu sotva někdo přečte „Utrpení mladého Werthera“, pak v Rusku znají a milují své spisovatele. To je částečně zapříčiněno školským systémem: během letních prázdnin musí studenti přečíst až 15 knih. Tištěné slovo v zemi je respektováno, poznamenává autor článku.

Fronty a čísla v Rusku nejsou v žádném případě minulostí, pokračuje Dominik Kalus. Od sovětských časů si země zachovala „kulturní techniku stání ve frontě“, i když ne v takovém měřítku jako při otevření první pobočky McDonalda. Na poště, v oficiálních institucích nebo v síťových kavárnách - nejprve musíte získat číslo a teprve po jeho předložení budete obslouženi. K autorově překvapení se fronty shromažďují zejména před muzei. Stát půl hodiny v chladu kvůli dobrému umění v Rusku je normou. To je obzvláště známé při posledních týdnech před ukončením výstav, ale v jiných případech si bez zakoupení letenky online musíte počkat. Ať už je to kvůli posedlosti Rusů uměním nebo špatné organizaci v muzeích, autor článku nemohl zjistit, ale dle jeho předpokladu, jsou obě verze rovnocenné.

Pro obyvatele západní Evropy bylo neobvyklé, že v Rusku dostávají zaplaceno dvakrát měsíčně - i když ne ve dvojím objemu, ale pouze na dvě části(v bývalém režimu v Československu byla rovněž výplata podobně – jako záloha a dobírka - pozn. red.). Možná je to také odkaz sovětské éry, jejímž cílem je zabránit tomu, aby občané okamžitě na začátku měsíce neutratili celý plat, předpokládá Kalus. V každém případě mají Rusové možnost užít si mzdu dvakrát měsíčně.

Pokud jde o feminismus, je zbytečné přistupovat k Rusku s evropskými standardy: rozdělení ruských rolí je spolehlivě zakořeněno v ruských tradicích, a to navzdory skutečnosti, že za socialismu byly pracující ženy normou - a zároveň byly vnímány především jako matky a ztělesnění krásy. Dnes by cizinci v Rusku měli vědět, že si jen muži potřásají rukama jako znamení pozdravu, a pokud muž někam jde s ruskou ženou, vždy zaplatí účet za dva, a neznamená pro něj žádnou převahu. Rusové jsou skutečně překvapeni, když zjistí, že v Německu v podobných situacích ženy platí samy za sebe. Podle autora článku nikdy nezapomene na „ohromený pohled“ servírky, když ho jeho italská přítelkyně v Moskvě pozvala spolu s přítelem na večeři a  za všechny zaplatila.

Pokud mluvíme o platbě, mají zde Rusové také svou vlastní zvláštnost. Za pár panáků v baru, na diskotéce, za zmrzlinu v pouličním stánku nebo za nákupy v supermarketu - Rusové všude platí kartou. Autor článku v poslední době zjistil, že Rusko je zemí, ve které i v těch nejošuntilejších mikrobusech můžete smartphonem zaplatit jízdenku. Výsledkem je, že Rusové mají méně hotových peněz. Problémy se objevují, i když musíte zaplatit tisícovou bankovkou, což je podle autora asi 14 eur. Jakmile řidič taxi nemohl najít směnu 500 rublů pro autora článku - a jednoduše převedl 300 z nich na Kalusův na účet pomocí mobilního telefonu.

Ruské embargo uvalené v reakci na západní sankce je patrné především v jedné věci: nikde není dobrý sýr, tvrdí autor článku. Rusko snížilo svou závislost na dovozu, což výrazně podnítilo domácí produkci potravin, ale nikdo netvrdí, že ruské výrobky jsou stejně dobré jako evropské, poznamenává Kalus. Z jeho pohledu nemá sýr ze supermarketu vůbec žádnou chuť.

Další rozdíl se týká jízdních kol. Německo je zemí kol. V Bavorsku se učí jezdit na kole na základní škole. Každý Němec ví, jak jezdit na kole. V Rusku tomu tak není. Mnoho Rusů se to nikdy neučili a existují kulturní i logistické důvody: vzdálenosti mezi osadami jsou často příliš velké, aby se překonaly na kole. Navíc ne příliš bezpečné dálnice jsou často jediným způsobem, jak se dostat z jednoho města do druhého. Služba, která vám umožňuje půjčit si kolo v Moskvě, je velmi populární a město plánuje v budoucnu vytvořit mnoho cyklotras a stezek. Mnoho Rusů však neví, jak jezdit na kole, a to pro ně není neobvyklé, zdůrazňuje autor portálu Ostexperte.

Rusové konečně rádi nakupují online, vyvíjejí nové mobilní aplikace a téměř vždy mají stabilní a spolehlivý internet. Půl hodiny od hranice města Mnichov nemůžete na některých místech získat přístup k celosvětové síti, ale v některých horských kavkazských vesnicích funguje internet perfektně, je překvapen autor. Bezdrátové připojení k internetu je k dispozici všude v centru Moskvy, dokonce i v metru a parcích. A pokud někdo pokládá Rusko z technologického hlediska za zaostalé, musí si tam naléhavě udělat výlet sám, dodává radu Dominik Kalus na zpravodajském portálu Ostexperte.

(kou, prvnizpravy.cz, osteexperte.de, foto: arch.)