Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Ouest-France: Francie chce obejít americké protiruské sankce!

Ouest-France: Francie chce obejít americké protiruské sankce!

Francie to očividně myslí vážně, když její představitelé požadují návrat Ruska do Evropy a jeho zapojení do evropské spolupráce.

Bruno la Maire, francouzský ministr financí
12. prosince 2019 - 10:15

Během návštěvy Moskvy 10. prosince francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire slíbil, že předloží plán, jak obejít americké sankce, které francouzským bankám brání v investování do projektů v Rusku.

Podle publikace Ouest-France si Francie dala na přípravu rozhodnutí šest měsíců. Jak francouzský ministr s politováním konstatoval, mnoho projektů spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi dnes spočívá v otázce financování.

Během návštěvy v Moskvě 10. prosince kritizoval francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire extrateritoriální sankce Spojených států, mimo jiné zabraňující francouzským bankám financovat projekty v Rusku nebo francouzsko-ruské projekty, uvádí Ouest-France.


„Dáváme si šest měsíců na to, abychom našli přijatelná řešení“, „inovativní řešení“, která jsou v souladu s mezinárodním právem," uvedl Le Maire během setkání se svým ruským protějškem Maximem Oreškinem, slibil vyjasnění tohoto problému s ruským ministrem na ekonomickém fóru v lednu v Davosu a návrat do Ruska po šesti měsících.

„Musíme zakořenit Rusko v Evropě a Francie se musí stát evropskou zemí, která to umožní," řekl Le Maire. „Prezident Macron učinil strategické rozhodnutí ve prospěch Ruska, chtěli bychom, aby se to projevilo v hospodářské oblasti." Francouzský ministr navíc litoval, že v současnosti jakýkoli ambiciózní projekt v Rusku spočívá v otázce financování.

Zároveň, aniž by upřesnil, o jaká rozhodnutí půjde, Le Maire vyloučil možnost použít mechanismus podobný tomu, který byl vyvinut, aby obešel americké sankce vůči Íránu, protože nepřinesl výsledky.
 
Jak publikace připomíná, Francie je největším zahraničním zaměstnavatelem v Rusku. Otázka financování je akutním problémem pro tak velké ruské projekty skupiny Total, jako je výstavba závodu na LNG v Arktidě společně s Novatekem.

(kou, prvnizpravy.cz, ouest-france.fr, foto: arch.)