Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Ouest-France: S koronavirem se ve světě šíří virus autoritářství!

Ouest-France: S koronavirem se ve světě šíří virus autoritářství!

V boji proti pandemii převzalo mnoho světových vůdců další pravomoci, které někdy hraničí s porušováním lidských práv.

Směřuje Viktor Orbán k diktatuře?
28. dubna 2020 - 11:04

Zároveň není jasné, zda se jich později vzdají, zda budou potrestáni za útok na svobodu občanů, uvedl politický analytik a bývalý francouzský diplomat Michel Duclos v rozhovoru pro Ouest-France.

Od počátku epidemie koronaviru selhal systém kontrol a rovnováhy v mnoha zemích světa, konstatoval politický analytik a bývalý diplomat Michel. Mnoho vůdců zavedlo opatření, která omezují právní stát, včetně Francie.
 
V některých jiných zemích však nejen dávají vládě další pravomoci, ale porušují práva a svobody lidí více, než je nutné, tvrdí expert. Podle novináře se tedy spolu s koronavirem šíří „autoritářský virus“ po celé planetě. Někteří autoritativní vůdci tento problém popírají, jak tomu bylo původně v Číně. Někdo manipuluje s čísly. Koneckonců, někteří projevují přehnanou reakci, kdy je zavedena cenzura, tvrdá opatření proti porušovatelům sebeizolace. Jako příklad uvádí politolog Indii, Rusko, Egypt, Filipíny.

 
A pokud se například po karanténě Viktor Orbán nevzdá svých zvláštních pravomocí nebo je nezačne používat k odstranění rovnováhy pro svou moc, bude možné mluvit o vzniku nových diktatur. Politolog poznamenal, že Putin se prostřednictvím navrhovaných změn ústavy stal téměř celoživotním prezidentem a celý svět kvůli pandemii neřekl ani slovo (zde ale není jasný vztah k epidemii - zmeny ústavy přišly ještě před jejím vypuknutím, ostatně právě za epidemie získali ruští gubernátoři mnohem větší pravomoci - pozn. red.). V Číně se Si setkává s opozicí v rámci své strany, což ovlivňuje situaci v Hongkongu. V mnoha částech světa tedy mohou nastat nepředvídatelné události.
 
A dokonce i demokracie se uchylují k nebezpečným nástrojům, jako je sledování pohybu občanů. Politolog trvá na tom, že jakákoli taková opatření by měla být dočasná, s možností zrušení, pod kontrolou parlamentu.


Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian vyhrožoval, že se některé země budou následně muset za své kroky zodpovídat. Michel Duclos to však podmiňuje: pouze pokud Amerika znovu získá roli garanta demokratických hodnot. Proto roste význam nadcházejících voleb v USA, poznamenal v rozhovoru s Ouest-France.

(kou, prvnizpravy.cz, ouest-france.fr, foto: arch.)