P.C.Roberts: Americký dolar končí

zprávy

Od 2.světové války se americké panství nad téměř celým světem odvíjelo od faktu, že dolar byl rezervní měnou drženou a používanou centrálními bankami namísto zlata, píše v komentáři Paul Craig Roberts.

P.C.Roberts: Americký dolar končí
Paul Craig Roberts, americký publicista
23. května 2023 - 04:20

A jelikož byl tedy dolar měnou, které se používalo k vyrovnávání účtů v mezinárodním obchodu, každá země po dolarech prahla. Vysoká poptávka po nich byla tedy zajištěna a dolary se využívaly ke krytí vysokého amerického rozpočtu i ke krytí amerických obchodních deficitů. Coby světová rezervní měna umožnily tedy dolary Spojeným státům platit své účty tak, že si potřebná množství dolarů prostě vytiskly.

V posledních letech však washingtonské zneužívání finační moci USA, jako jsou sankce proti Rusku i dalším zemím, stejně tak jako krádeže rezerv ruské centrální banky, poučily svět o tom, že Washington využívá systém, založený na dolarech, pro nátlakové účely. A zvláště pak ty, které jiným zemím znemožňují provádět nezávislou zahraniční, hospodářskou a obchodní politiku. V důsledku toho, jak vysvětluje Pepe Escobar, se svět stále rychleji odklání od používání dolaru jako rezervní měny. Či řečeno jinak: poptávka po dolarech klesá, ale nikoli jejich nabídka. Ta exploduje.Rozpočtové deficity dosahují biliony dolarů, zatímco federální rezervní systém snižuje ekonomický růst i daňovou základnu, takže růst obchodního deficitu USA nelze zastavit. Rozhodnutí o vývozu americké výroby do zámoří bylo rozhodnutím, které americkou ekonomiku vede ke krachu. Zboží, které Apple, Nike, Levi a všechny další firmy vyrábějí v Číně a v Asii, se totiž v momentu, kdy vstupuje na americký trh, stává položkou amerického dovozu. A USA poté, co vyvezly svůj zpracující průmysl do zámoří, trpí nyní v důsledku této praxe nedostatkem zboží pro vývoz, nezbytný pro to, aby svůj stále rostoucí obchodní deficit dokázaly pokrýt. Což znamená, že nabídka dolarů se zvyšuje, ale zahraniční poptávka po nich klesá. Dúsledkem pak je pokles směnné hodnoty dolaru, což znamená růst dovozních cen a inflaci.

K BRICS se chce připojit 19 zemí, G7 ztratí celosvětově význam

Tohle je budoucnost Ameriky, a to nikoli v časovém rozpětí desetiletí. Před tímto vývojem jsem roky varoval, ale prostitující se americká média o skutečnostech, nevyhovujících oficiálním narativům, z nichž každý je lež, zásadně neinformují. USA sice mohou stávající situaci ještě nějakou dobu přetrpět tím, že japonské, evropské a britské centrální banky vytisknou své měny, za které budou moci dolary zakoupit, čímž jejich pokles na chvíli ztlumí. Ovšem za tu cenu, že hodnota těchto obětujících se měn bude ve srovnání s měnami mimo dolarový systém taktéž klesat.

Či řečeno jinak: bída dolaru se rozšíří po celém západním impériu. Wall Street, chamtiví korporátní manažéři, správní rady a nekompetentní politici ve Washingtonu přesunuli americkou výrobu do zámoří a tím učinili Ameriku závislou na dovozu. Čímž jako světovou rezervní měnu zničili dolar a vůči jiným měnám jej odsoudili k devalvaci. Což ve svých důsledcích moc USA rozvrátí.

(rp,prvnizpravy.cz,pcroberts,přeložil Lubomír Man,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif