Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Pamatujte na Cohenovo varování před jadernou válkou mezi Ruskem a USA!

Pamatujte na Cohenovo varování před jadernou válkou mezi Ruskem a USA!

Smrtí Stephena Cohena svět ztratil jednoho z mála rozumných západních odborníků na Rusko a lidé by neměli zapomínat na jeho „zoufalá varování“ před jadernou válce mezi USA a Ruskem.

Stephen Cohen, profesor a politolog
23. září 2020 - 10:10
Uvedla to Caitlin Johnstoneová ve svém článku pro Consortiumnews. Podle jejího názoru měl Cohen naprostou pravdu: Moskva a Washington prožívají ve svých vztazích nejnebezpečnější období, plného rizika náhodného jaderného konfliktu, kterému lze zabránit pouze pomocí nového oteplení.

Renomovaný specialista na Rusko a odborník na americko-ruské vztahy Stephen Cohen zemřel na rakovinu plic ve věku 81 let, uvedla Caitlin Johnstone v článku pro Consortiumnews.

Vzhledem k tomu, že Cohen byl jedním z mála a cenných hlasů zdravého rozumu na Západě, zatímco všichni ostatní odborníci se „zběsile snaží spláchnout mozek do toalety“, je jeho odchod skutečnou tragédií. Sama Johnstoneové opakovaně citovala Cohena ve svých vlastních dílech a expert hrál významnou roli při formování chápání novinářky toho, co se ve světě skutečně děje, pokud jde o agresi Západu proti Moskvě (jeho materiály rovněž pravidelně zveřejňovaly i Prvnizpravy.cz – pozn. red.)

„Ve světě, který je stále chaotičtější a stále více zaplaven propagandou, je Cohenova smrt ranou zoufalé snaze lidstva získat jasnost a porozumění,“ poznamenala autorka.

„Nevím, jak dlouho měl Cohen rakovinu. Nevím, jak dávno si uvědomil, že možná nebude tak dlouho žít na tomto světě. Ale vím jistě, že v posledních letech svého života strávil téměř veškerou svou energii, aby varoval svět před rychle rostoucím nebezpečím jaderné války,“ pokračovala Johnstoneová.

Poslední z mnoha knih Cohenova autorství se jmenovala „Válka s Ruskem?“ V ní podrobně představil své představy o tom, jak se po roce 2016 spojuje mnoho faktorů vedoucích k vyostření studené války s Moskvou s „russiagate“, stejně jako s dalšími událostmi a trendy. Taková výbušná směs činí podle Cohena současnou studenou válku mnohem nebezpečnější, než ta předchozí.

„Víte, o tom je snadné žertovat, ale nyní zažívám možná nejnebezpečnější okamžik v americko-ruských vztazích v mé paměti, a možná i v principu," uvedl v této souvislosti Cohen v roce 2017. „A důvodem je, že začala nová studená válka, bez ohledu jak ji nazvete. V danou chvíli jsme vyvinuli tři fronty studené války, tři body, kdy může propuknout horký konflikt. Mluvíme o Pobaltí, kde se NATO angažuje v bezprecedentní vojenské expanzi na ruských hranicích; Ukrajina, kde mezi Ruskem a Západem probíhá občanská válka a válka v zastoupení; a samozřejmě Sýrie, kde jsou ruská a americká letadla ve stejném prostoru. Může se stát cokoliv."


Navíc v jeho úvahách se prolíná myšlenka nejpravděpodobnější příčiny budoucí jaderné války jako červená nit. Jaderný konflikt bude podle Cohena neúmyslný; válka může vypuknout v obtížné a napjaté situaci - kdy se „může stát cokoli“. Může to začít v důsledku chaosu a zmatku, v důsledku náhodného výstřelu, nedorozumění nebo technického selhání, k němuž došlo vícekrtát během minulé konfrontace mezi supervelmocemi.

„Podle mého názoru jsme nyní v nejnebezpečnějším okamžiku americko-ruských vztahů, přinejmenším od kubánské raketové krize," upozornil Cohen v roce 2017.

Podle odborníka na Rusko taková hrozba vyplývá ze skutečnosti, že situace vypadá mnohem komplikovaněji než během předchozí studené války. Významnou roli zde podle něj sehrály „nepotvrzená obvinění, že Kreml nějakým způsobem zverboval Trumpa“.

„Takže v tomto nejhorším okamžiku americko-ruských vztahů se náš prezident změnil v politického mrzáka těmi nejhoršími obviněními, která si lze představit - a to je bezprecedentní ... Žádný americký prezident nebyl nikdy obviněn ze zrady ... Představte si například Johna F. Kennedyho během kubánské raketové krize. Představte si, co by se stalo, kdyby byl Kennedy obviněn z toho, že byl tajným agentem Kremlu. Byl by zmrzačen. Jediným způsobem, jak dokázat opak, je rozpoutat válku proti Sovětskému svazu. A v té době šlo o jadernou válku,“ poznamenal tehdy Cohen.

Podle experta mezitím minulá studená válka ukázala, že obě strany chápou svou odpovědnost - což položilo základy k vyjednávání, což nakonec vedlo k oteplení a řadě smluv o kontrole zbraní. Současní studenoválečníci ve Spojených státech však mají tendenci obviňovat ze všeho „Putinovo Rusko“, což Washingtonu znemožňuje přehodnotit svou politiku vůči Moskvě.

A konečně, ve Spojených státech stále neexistuje účinná opozice proti nové studené válce. „V 70. a 80. letech měli příznivci oteplení dobrou organizaci a financování; jejich zástupce bylo možné nalézt na mnoha místech - od politické arény na místní úrovni a univerzit až po výzkumné ústavy, populární média, Kongresu, ministerstva zahraničí a dokonce i Bílého domu. Dnes už žádná taková opozice neexistuje,“ konstatoval Cohen.

„Jaká katastrofa se musí stát na Ukrajině, v Pobaltí, Sýrii nebo někde na ruských hranicích, aby američtí demokraté i další politici s hrůzou odmítli to, co se bezdůvodně nazývá syndrom Trumpa, zejména v oblasti ochrany národní bezpečnosti USA?“ zeptal se americký expert.

Mezitím se hodiny soudného dne zastavily na dvou minutách do půlnoci. Stephen Cohen je mrtvý a ručičky se neustále blíží ke dvanácté hodině. Jak předpovídal, „russiagate“ donutí Trumpa k nebezpečnému zhoršení vztahů v podmínkách, kdy mu v tom nikdo nebrání.

„Musíme naslouchat Cohenovu zoufalému varování, kterými nešetřil ani v posledním dechem. Musíme požadovat vzdání se této šílené imperialistické agrese, která není nikomu přínosná, a také požadovat přehodnocení ve vztazích s Ruskem a Čínou. Musíme začít vytvářet opozici, která se postaví proti flirtování s Armageddonem, než bude příliš pozdě ... Stephen Cohen je mrtvý a my kdeme navstříc smrti všeho. Bůh nám pomoz,“ dodala chmurně Caitlin Johnstoneová.

(kou, prvnizpravy.cz, consortiumnews.com, foto: arch.)