Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Paříž reagovala na karanténu panickým exodem a vymetením regálů

Paříž reagovala na karanténu panickým exodem a vymetením regálů

Několik hodin před tím, než karanténa vstoupila v platnost, se do stovek kilometrů od Paříže vytvořily dopravní zácpy a v obchodech a kadeřnictvích se vytvořily fronty, uvedl The Times.

Pařížské supermarkety
31. října 2020 - 11:06

Současně, jak noviny poukázaly, Francouzi obvinili prezidenta Emmanuela Macrona z neschopnosti zabránit šíření koronaviru ve Francii.

Ve čtvrtek večer, několik hodin před vstupem nové karantény v platnost, obyvatelé Paříže houfně opouštěli francouzské hlavní město a vyprázdnili regály supermarketů, napsal The Times.

Jak ve středu oznámil prezident Emmanuel Macron, od 30. října mají Francouzi povoleno opouštět své domovy pouze kvůli lékařské péči, nákupu nezbytného zboží nebo chůzi v okruhu jednoho kilometru od svého domova ne více než na hodinu. Chtějí-li opustit své domovy, musí obyvatelé země vyplnit speciální formulář. Každý, kdo poruší omezující opatření poprvé, bude pokutován 135 eury.

Jak noviny poznamenaly, Francie se stala prvním významným státem, jehož vláda se rozhodla znovu umístit do karantény, aby omezila šíření koronaviru. Očekává se, že obyvatelé hlavního města budou muset v tomto režimu trávit do 1. prosince.


Tentokrát však byla opatření méně přísná než na jaře, kdy byla v zemi zavedena první karanténa. Budou tedy otevřeny školy, parky a zahrady. Kromě toho jsou povoleny návštěvy domovů s pečovatelskou službou.

Stejně jako v březnu tohoto roku se však na silnicích z Paříže seřadily stovky kilometrů dopravních zácp, kdy obyvatelé chtěli město opustit a přemístit se do karantény v provinciích. V opačném směru přijížděly do města po silnicích rodiny, kterým dali čas do neděle, aby se po dvou týdnech školních prázdnin vrátily do hlavního města.

Pařížané, poučeni hořkou zkušeností z první karantény, která v zemi trvala dva měsíce, se seřadili do front v kadeřnických salonech a spěchali, a „vymetli“ těstoviny a toaletní papír z regálů supermarketů. Parky v Paříži byly zaplněny těmi, kteří si přáli absolvovat poslední běh před karanténou.

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelům bylo řečeno, aby pokud možno přesunuli zaměstnance na dálkovou práci, vzali si v obchodní čtvrti La Défense administrativní pracovníci, kteří se na měsíc připravovali na plnění svých povinností z domova, ze svých kanceláří veškeré potřebné vybavení, napsal The Times.

Mnoho Francouzů současně obvinilo Macrona, který řekl, že nevidí žádnou alternativu k takovým opatřením, z neschopnosti vzdorovat pandemii. Kroky prezidenta byly rovněž odsouzeny opozicí. „Nemůžeme vám dát důvěru. Francouzi vám nevěří,“ řekl Bruno Retayo, předseda frakce republikánů v Senátu.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)