Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Pchjongjang: Bidenův komentář je provokací

Pchjongjang: Bidenův komentář je provokací

Severní Korea v sobotu obvinila amerického prezidenta Joe Bidena ze „vměšování“ a „provokace “ tím, že odsoudila raketové střelby, které tento týden provedl Pchjongjang.

Kim Čong-un, severokorejský vůdce
27. března 2021 - 11:04

Ve svém prohlášení zveřejněném oficiální zpravodajskou agenturou KCNA napsal vysoký severokorejský úředník Ri Pchjong Chol, že prezident Spojených států ve svých prohlášeních projevil „hluboké nepřátelství  vůči Pchjongjangu", a varoval, že opakování těchto poznámek by mohlo vést k „negativním důsledkům“ pro Washington. Severní Korea již léta pravidelně používá své vojenské testy ke zvyšování tlaku ve svých konfliktních vztazích se Spojenými státy.

Ve čtvrtek Severní Korea provedla zkušební palbu toho, co popsala jako novou „řízenou taktickou střelu“ poháněná motorem na tuhá paliva. Ve čtvrtek ráno byly z východu Severní Koreje vypáleny další dvě rakety směrem k cílům v Japonském moři, které je v Koreji nazýváno jako Východní moře.

Japonský premiér Jošihide Suga okamžitě prohlásil, že tyto rakety jsou „dvě balistické rakety“, což je kategorie zařízení, jejichž vývoj a odpalování je v Severní Koreji zakázáno několika rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Stejně jako šéf japonské vlády se Joe Biden domníval, že severokorejský test představuje „ porušení “ příslušných rezolucí OSN. A prezident Spojených států vydal varování pro Pchjongjang. „Konzultujeme s  našimi partnery a spojenci. A pokud severokorejští vůdci zvolí eskalaci, dostanou odpověď. Odpovíme odpovídajícím způsobem, “ řekl.Reakci Joe Bidena ostře kritizoval Ri Pyong Chol, vysoký úředník, o kterém agentura KCNA informovala, že dohlížel na čtvrteční střelbu. „Takové poznámky amerického prezidenta jsou neskrývaným zásahem do práv našeho státu na sebeobranu a jsou provokací,“ uvedl Ri ve svém prohlášení. Severní Korea vyjadřuje „své hluboké znepokojení nad skutečností, že šéf americké exekutivy považuje za špatné běžný test, výkon práva našeho státu na sebeobranu, tím, že jej nazývá porušením„ rezolucí “OSN, “ pokračoval vysoký úředník.

Evropští členové Rady bezpečnosti požádali své partnery na tomto fóru o schůzku o nejnovějších raketových pokusech Severní Koreje.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)