Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Peking tvrdě odpoví, pokud všechny novináře z ČLR vyženou z USA!

Peking tvrdě odpoví, pokud všechny novináře z ČLR vyženou z USA!

Čína se připravila na „nejhorší scénář“, ve kterém budou muset všichni čínští novináři opustit Spojené státy.

Ilustrační foto
4. srpna 2020 - 11:06

V takovém případě Peking tvrdě odpoví americkým novinářům včetně těch se sídlem v Hongkongu, uvedl šéfredaktor Global Times Hu Sijin.

„Vzhledem k tomu, že americká strana neprodloužila vízum čínským novinářům, připravila se čínská strana na nejhorší scénář, kdy by všichni čínští novináři museli opustit Spojené státy. V takovém případě přijme čínská strana odvetná opatření, a to i proti americkým novinářům se sídlem v Hongkongu," citovala RIA Novosti vyjádření šéfredaktora Global Times na Twitteru.

Tento rok mezi Spojenými státy a ČLR eskalovaly verbální přestřelky o tom, jak média pokrývají epidemii koronaviru. Spojené státy požadovaly, aby řada čínských státních mediálních médií snížila počet novinářů pracujících na americké půdě, což vedlo k faktickému vyhoštění 60 čínských mediálních pracovníků ze země.


Na oplátku Čína požadovala odevzdání novinářských licencí od občanů USA, kteří pracovali v Číně pro New York Times, Wall Street Journal a Washington Post, což také donutilo americké novináře opustit hostitelskou zemi. Spojené státy a Čína navíc zpřísnily vzájemné požadavky na novináře a požadovaly zprávy o počtu zaměstnanců, financích a dalších aspektech činnosti novinářských kanceláří na svém území.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem se v posledních měsících staly napjaté z různých důvodů, jako je pandemie koronaviru, situace s právy národnostních menšin v ČLR, odmítnutí ČLR účastnit se jednání o kontrole zbrojení a obchodní rozpory.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)