Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon přiznal, že nevidí důkazy o „spiknutí“ Ruska a Tálibánu!

Pentagon přiznal, že nevidí důkazy o „spiknutí“ Ruska a Tálibánu!

Velitel amerického ústředního velení (CENTCOM), generál Kenneth McKenzie, uvedl, že červnové tvrzení New York Times, že Rusko údajně nabídlo odměny za útoky na americké vojáky bojovníky spojenými s Talibanem, nebylo prokázáno.

Pentagon
16. září 2020 - 04:20

„Prostě to nebylo prokázáno do té míry jistoty, která mě uspokojuje,“ řekl McKenzie v rozhovoru pro NBC News.

„Pokračujeme v hledání důkazů ... Prostě jsem je ještě neviděl. Ale toto není uzavřené téma,“ řekl šéf CENTCOM.

Není to poprvé, co Mackenzie komentoval nepodložená obvinění New York Times o údajné tajné dohodě mezi Ruskem a Tálibánem; na začátku července již zpochybňoval spolehlivost těchto informací.

The New York Times v červnu s odvoláním na anonymní americké činitele zpravodajských služeb zveřejnil článek, ve kterém tvrdil, že ruské vojenské zpravodajské služby údajně nabídly odměny bojovníkům spojeným s Tálibánem za útoky na americké vojáky v Afghánistánu a že o tom byl informován americký prezident Donald Trump. Nebyly přitom předloženy žádné důkazy. Nicméně to vedlo k bouřlivé odezvě řady amerických činitelů a americká média „rozhořčeně“ zvažovala co nejhorší muka Rusku.


Ruské velvyslanectví ve Spojených státech požadovalo od úřadů země adekvátní reakci na hrozby, které diplomatům přicházejí kvůli zprávám o Rusku a Afghánistánu. Ruské ministerstvo zahraničí označilo mediální zprávy za naprosto falešné. Trump článek odmítl. Bílý dům, Pentagon a americké zpravodajské služby uvedly, že zprávy v tuto chvíli nejsou potvrzeny a že Trump o nich nebyl informován.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, který komentoval článek New York Times o „spiknutí“ Ruska s Tálibánem, uvedl, že tato prohlášení jsou lží. Na otázku novinářů, zda Trump během letošního roku o tomto tématu diskutoval s Vladimirem Putinem, odpověděl Peskov záporně.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)