Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon trvá na právu na preventivní jaderný úder!

Pentagon trvá na právu na preventivní jaderný úder!

Washington by se neměl vzdát politiky preventivního jaderného úderu, uvedl předseda Spojeného výboru náčelníků štábu ozbrojených sil Spojených států generál Joseph Dunford, během slyšení v americkém senátu.

Ilustrační foto
15. března 2019 - 11:04

Podle něj současná politika Washingtonu, podle které je povolen preventivní jaderný úder, ztěžuje rozhodování o útoku protivníkům Spojených států.

Dunford hovořil proti jakýmkoli změnám v této záležitosti, protože jinak by podle jeho názoru zjednodušil rozhodovací proces konkurentů Washingtonu.

„Můžu si také představit řadu okolností, za kterých bychom v budoucnu tuto možnost pro prezidenta nechtěli vyloučit, a já jsem to samozřejmě mohl projednat na uzavřeném zasedání," poznamenal generál.

Vyjádřil však důvěru, že současná politika USA v tomto směru je správná.


Nicméně americká vojenská doktrína, která je počítá s preventivními jadernými útoky a použitím taktických jaderných zbraní menší intenzity je nejen agresivní, ale i nebezpečná, shodují se odborníci. Poukazují, že na rozdíl doktríny „agresivního“ Ruska, které připouští použití jaderných zbraní pouze v situaci „ohrožení existence státu“ a vylučuje použití těchto zbraní proti nejaderným státům.

Koncem ledna byly v Kongresu USA předloženy dva návrhy na omezení prezidentských práv na zahájení jaderného úderu.

Tyto návrhy byly opakovaně předkládány Kongresu v minulosti, ale bez úspěchu. Iniciativa získala podporu poté, co se dostal k  moci Donald Trump. Mnoho demokratů uvedlo, že je nebezpečné svěřit Trmpovi kontrolu nad jadernými zbraněmi. Prezident Barack Obama podle zpráv médií přemýšlel o změně politiky v oblasti preventivních jaderných útoků, ale nakonec odmítl cokiliv změnit.

(kou, prvnizpravy.cz, armed-services.senate.gov, foto: arch.)