Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Peskov: Sankce USA nedonutí Rusko vzdát se suverénní politiky

Peskov: Sankce USA nedonutí Rusko vzdát se suverénní politiky

S pomocí sankcí Spojené státy nemohou donutit Rusko opustit svrchovanou politiku, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru pro Argumenty a fakta.

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta
16. ledna 2019 - 10:15

Zároveň se dotkl řady témat a poodkryl některé detaily ze života hlavy Kremlu i svého.

„No, navzdory skutečnosti, že Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě, nemají nástroje, které by mohly donutit Rusko vzdát se suverénní politiky. Přestože zapojili dokonce takový arzenál všeho druhu sankcí, Američané se s touto úlohou nevyrovnali. Stejně tak ani my nemáme žádnou páku, která by přinutila Američany opustit svou linii," řekl Peskov v rozhovoru pro AiF v odpovědi na otázku, zda Rusko může vyvíjet tlak na Spojené státy, aby sankce byly pro ně bolestné.

Připomněl, že Rusko žije pod různými sankcemi již více než 40 let, a to i ze Spojených států. „V roce 1974 byl přijat pozměňovací návrh Jackson-Vanikův. Jakmile byl zrušen, okamžitě se objevil „zákon Magnitského"a tak dále," vysvětlil Peskov.

Americká konspirace

Názor, že existuje nějaká dohoda mezi prezidenty Ruska a Spojených států, je konspirace, která nemá žádný vztah k realitě, řekl ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

„Je to konspirace, která nemá žádný vztah k realitě. Amerika se dostala do situace, která je pro ni sama o sobě jedinečná: je tam rozkol jak ve společnosti, tak ve vládě a výsledkem jsou těžké podmínky, v kterých má Trump fungovat," uvedl Peškov.

Rovněž zdůraznil, že sankce uložené proti Rusku "nejsou drobné, ale velmi vážné." „Například jsme ohroženi sankcemi kvůli realizaci projektu „North Stream 2“. Je to jasný pokus poskytnout konkurenční výhodu pro americký zkapalněný plyn, který je dražší než ruský, a nutí Evropany, aby ho koupili," poukázal Peskov.

Putinův plat

Ruský prezident Vladimir Putin má plat a vojenský důchod na kartě banky "Rusko". Peskov poznamenal, že banka „Rusko" byla jednou z prvních organizací, vůči nimž byly uloženy americké sankce.

„A pak se prezident rozhodl převést svůj plat a převést svůj vojenský důchod na kartu této banky," sdělil tiskový mluvčí.

Podle Peskova využívá Putin jednou či dvakrát ročně.

"Stává se to 1-2krát ročně. Když napříkladkdyž jede lyžovat a chodí do horské kavárny, kde potřebuje hotovost, aby zaplatil," uvedl.

Proč nemá Putin smartphon

Zároveň odpověděl, proč nemá ruský prezident Vladimir Putin smartphon. Podle něj přítomnost smartphonu vytváří plnou transparentnost, takže hlava státu ho nemůže mít.

„Dokonce hlava státu nemůže mít smartphone, protože to znamená, že člověk souhlasí s plnou transparentností," odpověděl Peskov na otázku publikace, jak to dělá ruský prezident bez telefonu.

Mluvčí uvedl že Putin čerpá informace z novin a časopisů, stejně jako z internetu.


Bez sociálních sítí

Sám Dmitrij Peskova uvedl, že nepoužívá sociální sítě, ale přijímá informace z internetu, ze státních agentur a materiály z tiskové služby.

„Nikdy v životě jsem nebyl na Facebooku, nikdy jsem nebyl na „Spolužácích“, nevím, jak vypadá „VKontakte“ zevnitř. Nemám takovou potřebu a nechci se nutit," řekl v rozhovoru prezidentský mluvčí (zajímavé přitom je, že mluvčí ruského misterstva zahraničí Maria Zacharová naopak Facebook používá velmi často – pozn. red.).

Poznamenal, že ti, kteří tráví většinu svého života na sociálních sítích, jsou v mnoha ohledech ohroženi.

„Kolik ruských účtů utrpělo, když v USA najednou usmysleli, že byly vytvořeny k tomu, aby se vměšovaly do jejich prezidentských voleb? Jsem si jist, že existuje obrovské množství účtů, které o těchto volbách nevěděly, ale byly prostě zablokovány - to je vše. Vemte si Instagram Kadyrova (lídr Čečenské republiky  - pozn.red.), pod níž je podepsána celá republika: vzali a zablokovali. Jak to?" uvedl Peskov.

Podle něj je Instagram důvtipným vynálezem, ale žádný z jeho uživatelů nečetl podmínky smlouvy.
"Víte, co je napsáno v těchto podmínkách? Vaše stránka Instagram je majetkem společnosti, která vám může být odebrána a kdykoli uzavřena, a to platí pro všechny sociální sítě a mesengery," zdůraznil Peskov.

Srovnal využití sociálních sítí s mezinárodním mezibankovním systémem pro přenos informací a provádění plateb SWIFT.

„Amerika nemá ráda chování Íránu - banky jsou odpojeny od tohoto systému, ale kde jsou záruky, že Rusko nebude zítra odpojeno? Nebo Evropanům. Jak sociální sítě, tak ekonomické systémy jsou v současném systému koordinovány politikou. Před jednitlivými lidmi, před jednotlivými státy se dřív nebo později objevuje otázka: buď začnete žít pod naším diktátem, nebo vás zablokujeme. Nakonec vše dopadá na suverenitu, osobní nebo státu," dodal.

Peskov poznamenal, že ve svém volném čase prochází internetem a zprávami státních zpravodajských agentur.

„Kromě toho, samozřejmě, mám všechny materiály tiskové služby, máme službu, která sleduje televizi, rádio a internet, a četl jsem zprávy ze svého pracovního počítače nebo z telefonu. Pokud něco přitahuje pozornost, pak požádám o přípravu aktualizovaných informací," dodal mluvčí ruského prezidenta.

(kou, prvnizpravy.cz, aif.ru, foto: arch.)