Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Pět důvodů, proč Trumpovy sankce neukončí Madurův režim!

Pět důvodů, proč Trumpovy sankce neukončí Madurův režim!

Embargo, které nedávno představil Washington ve vztahu k venezuelské vládě, nepovede ke svržení režimu Nicolase Madura, říká americký ekonom Marco Aponte Moreno.

Nicolas Maduro, prezident Venezuely
12. srpna 2019 - 10:15

Ve svém článku na stránkách Conversation uvedl expert pět důvodů, proč tvrdá americká ekonomická opatření nepovedou k Donaldem trumpem požadovanému výsledku.

Dne 5. srpna vydal americký prezident Donald Trump embargo proti Venezuele: Washington potrestá všechny fyzické a právnické osoby na světě, které spolupracují s vládou Nicolase Madura, a zmrazí veškerá aktiva venezuelských úřadů na americkém území, píše americký ekonom Marco Aponte Moreno. Podle znalce se nová opatření stala ve srovnání s americkými sankcemi, které byly dříve uplatňovány vůči Caracasu vážným zostřením. „Maduro však nemůže být svržen pouze embargem“. Podle Aponte Morena existuje pět důvodů.

Zaprvé, venezuelská ekonomika je „již zlomená“, je přesvědčen autor. Přinutit Caracas, aby změnil svůj směr je „příliš pozdě“ pomocí opatření ekonomického tlaku, protože venezuelská vláda je již téměř v bankrotu - HDP země se od roku 2016 snížil o 15% a hyperinflace v roce 2019 dosáhla 10 milionů procent. Madurova vláda navíc v roce 2017 vyhlásila default na své dolarové dluhopisy a letos nezaplatila půjčku ve výši 1,85 miliardy dolarů, kterou získala od Deutsche Bank a Citigroup zajištěná „zlatá rezervou režimu“, připomíná autor. Mezitím byl hospodářský útlum postupný, a proto se bohatým Venezuelanům - včetně vládních úředníků - podařilo stáhnout své prostředky do zahraničí, zejména do Evropy. Americké sankce tak jednoduše nemohou ublížit vládnoucí třídě země tak, jak to bylo před několika lety, je přesvědčen autor.


Druhým důvodem je „neúplná“ povaha amerického embarga, pokračuje Aponte Moreno. Přestože se ukázalo, že nové sankce jsou tvrdé, dosud nedosáhly úrovně plnohodnotné obchodní blokády, která byla například zavedena v roce 1962 proti Kubě, zdůrazňuje analytik. Nicméně soukromý sektor existující ve Venezuele „navzdory Madurově politice“ bude moci i nadále volně vyvážet a dovážet zboží a venezuelští pracující v zahraničí budou i nadále převádět peníze domů; zároveň se tyto zdroje příjmů počítají v dolarech, tj. v mnohem stabilnější měně než v místní měně, a bude schopen nějaký čas udržet současný režim „nad vodou“, vysvětluje ekonom. „Jinými slovy, neúplné embargo nemůže způsobit úplné zhroucení ekonomiky," píše.
 
Zatřetí, americkými sankcemi nebudou trpět bohatí představitelé režimu, nýbrž chudí Venezuelané. Jak je v materiálu zdůrazněno, v současnosti žije 90% venezuelských obyvatel pod hranicí chudoby a rodiny se životním minimem 7 dolarů měsíčně nemají ani na základní potřeby. Výsledkem je, že většina Venezuelů je nucena využít podpory vlády, aby získala alespoň nějaké jídlo a vyrobené zboží - a pokud vládě dojdou peníze, budou to cítit nejchudší, varuje Aponte Moreno.
 
Čtvrtým důvodem, kterou ekonom uvádí, je podpora z Číny a Ruska, kteří zůstávají věrnými spojenci Caracasu a více než jednou „zachránili“ Madura finanční podporou. Zároveň Peking ve svých zájmech využívá bohaté přírodní zdroje země, zatímco Moskva považuje Venezuelu za klíčového geopolitického partnera na západní polokouli, aby čelila vlivu Washingtonu, tvrdí autor. Jak Čína, tak Rusko pravděpodobně nebudou dodržovat americké embargo proti Caracasu a s největší pravděpodobností od něj budou i nadále nakupovat ropu, zlato a další cenné zdroje, poskytující výměnou peníze, které Maduro potřebuje, uvádí autor.

Konečně, pátý důvod je ten, že embargo obecně zřídkakdy vede ke změně režimu, uvádí článek. Například stejná Kuba letos - 57 let poté, co administrativa Johna F. Kennedyho uvalila embargo - oslavila 66. výročí komunistické revoluce; americké sankce nejen „neukončily Castrův režim“, ale vyvolaly také protiamerické nálady mezi Kubánci a daly orgánům příležitost obviňovat ze všech vnitřním problémů machinace USA, zdůrazňuje Aponte Moreno. Totéž se stane téměř jistě ve Venezuele - zejména protože Maduro obviňuje Ameriku již mnoho let, a nemýlí se, uzavírá ekonom.

(kou, prvnizpravy.cz, theconversation.com, foto: arch.)