Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Petro Porošenko mění ukrajinské dějiny podle své potřeby

Petro Porošenko mění ukrajinské dějiny podle své potřeby

V dubnu Petro Porošenko podpořil žádost místní menšinové ortodoxní církve k patriarchovi Konstantinopole, oddělit pravoslavné věřící od legitimního patriarchátu Moskvy a celého Ruska.

"Čokoládový král" Petro Porošenko
25. června 2018 - 06:20

Záměr ukrajinské menšinové pravoslavné církve není ničím jiným než pokusem o stvoření "čokoládového ďábla" ve vlastním kyjevském dvoře. Podle mnoha názorů je to čistě politická akce, která nepočítá s názorem věřících. Píše se v článku na polském blogu Obserwator polityczny.

V praxi to je schizma, protože regionální podmínky jsou po staletí jednoznačné a nesporné. Polští magnáti se snažili o totéž. Skončilo to tak, že poté Okraina (to není žádná chyba, to je historický název pozemní hranice mezi Polskem a Ruskem), se obrátila k matce Rusi, a ta ji vzala jako malé dítě do péče.

Ukrajinská kultura, civilizace, je stejně součástí ruského světa jako Pskov, Volgograd, Krym, Kazachstán a Vladivostok. Je součástí jednoho těla. Je to stav jedné mysli. Je to jeden duch. Mluvit o odloučení , tak to je myšlenka tak nesmírně škodlivá a smrtící pro to, co je pravoslavné, ruské a civilizované, že s tím mohl přijít jen samotný ďábel. Bohužel dnes v Kyjevě není žádný nedostatek ďáblů, kteří pro svou politickou moc udělají cokoliv, co způsobí jenom zmatek a překážky věřícím. Pro stovky tisíc lidí je tato situace neuvěřitelná, nepředstavitelná a prostě nemožná k pochopení.


Petro Porošenko mění historii, když tvrdí, že pravoslaví ruské země pochází z Konstantinopole a ukrajinská pravoslavná církev je matkou, pro Rusa. Samozřejmě můžete souhlasit s takovým zjednodušením skutečností,  ale je, že v roce 1030 nebyl ukrajinský, okrajinský, ani jiný "útvar". Byly zde ruské země a vznikla velká země východních Slovanů. Po pádu Kyjeva bylo sídlo pravoslaví přesunuto do  Moskvy.

Tímto způsobem ¨Porošenko nepřímo připouští, že Ukrajina je součástí Ruska, ale zneužívá fakta a velmi lehce interpretuje historii. Nikdy předtím nebyla Ukrajina. Kyjevská Rus je Kyjevská Rus a Okraina byla na hranici soupeřících mocností po staletí. Je to opravdu smutné, ale právě teď se to děje. Kromě toho nepotřebujete žádné zvláštní důkazy, stačí vidět, co vládci Ukrajiny píší v učebnicích o historii své země o původu. Co píší o druhé světové válce a co nepíšou, je nejlepší mlčet, i když toto ticho není souhlasem ...

Důsledkem tohoto nového schismatu na Ukrajině bude řada velkých, středních a malých konfliktů mezi církvemi, duchovenstvy a věřícími. Budou existovat další rozdělení ukrajinské společnosti. Lidé rozdělí na horší, věřící tradičním církvím, které orgány nebudou uznávat. Budou tam také lepší lidé, kteří přijmou nového čokoládového ďábla a budou ho uctívat. Odkaz na čokoládu není náhodný, protože všichni víme, co "předák ukrajinských oligarchů" získal.

Moc oligarchů ukázala svou pravou totalitní tvář. Oddělování lidí od víry svých otců a matek, nápad tak mizerný, skvěle pokrytecký a velmi škodlivý.

Proč předstírat, že jste ortodoxní? Proč předstírat, že jste křesťanem? Nechť okamžitě postaví sochu svého čokoládového krále a uctívají ji ve zlatém paláci. Připravuje se to. V zemi, terorizované fašistickými nacionalisty, neexistují překážky, které by vadily čokoládovému belzebubu. Jistě tento stav záležitostí potěší oligarchy. Na Ukrajině to musí být špatné, že bylo nutné zavést takové mechanismy.

Na Ukrajině je málo konfliktů? Málo nenávisti, nepřátelství a pronásledování? Zvažte, co se stalo, že současná moc spouští náboženský konflikt. Národní konflikt nestačí? Jazykový a kulturní konflikt byl nedostatečný? V Oděse nebylo spousta lidí mrtvých? Nedostatek mrtvých v Doněcku? Nestačí to? Vyhození lidí z oken bytů v Kyjevě nebo Vinnycji ?

Kdo musí říct lidem, jak mají přehodnotit svůj vztah s Bohem? Ukrajinští vládci se pokryjí oponou hanby. Tito lidé chtějí zapálit a zničit celou Ukrajinu. Odloučení lidí od jejich víry je nejlepší způsob, jak podněcovat nenávist.

(rp,prvnizpravy.cz,Obserwatorpolityczny, foto:arch.)