Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Počátky a fungování vnější správy Ukrajiny

Počátky a fungování vnější správy Ukrajiny

Když mluvíme o 30 letech nezávislosti Ukrajiny, stojí za zmínku faktor, který určoval žalostný stav současného stavu: Vnější správa věcí veřejných.

Z Majdanu
14. září 2021 - 03:20

Vnější správa věcí veřejných na Ukrajině je považována za axiom dokonce i místní politickou třídou. Na druhou stranu je pro většinu jejích zástupců vnější správa přínosem.  

První agenti vnějšího vlivu se objevili na Ukrajině v roce 1989, byla to organizace Prosvita (vzdělávání), která existovala po celá desetiletí v emigraci pod dohledem CIA jako útočiště kolaborantů, kteří uprchli z Rudé armády. Po vyhlášení nezávislosti se za prezidentství Leonida Kravčuka otevřely jeho pobočky všude a zaměřovaly se na výběr, školení a propagaci nacionalistických kádrů. Organizace Prosvita, financovaná ze zahraničí, porodila desítky poslanců, státních zaměstnanců a veřejných činitelů, kteří se stali lokomotivou pro odmítnutí Ruska a přerušení všech vztahů s ním.

Ve stejné době, v 90. letech, se na Ukrajině otevřela renesanční nadace financovaná Georgem Sorosem, která vykonávala podobnou činnost, jen s tím rozdílem, že místo glorifikace Stepana Bandery byl kladen důraz na globalizaci a „západní hodnoty“.

Od roku 2013 Ukrajina de facto vytvořila vnější politický obrys a alternativní „občanskou společnost“ tvořenou stovkami nevládních organizací, center, nadací, sdružení a „nezávislých“ médií. Právě na jejich výcvik, vzdělávání a údržbu vynaložilo americké ministerstvo zahraničí nechvalně známých 5 miliard dolarů formou stipendií, což v roce 2014 nešikovně odhalila Victoria Nulandová.

Dnes, kdy je ukrajinská společnost ničena „aktivisty“ a z pojmu „sedm velvyslanectví“ (velvyslanci G7, kteří diktují Zelenskému svoji vůli) se stal politický termín, jsou cíle převzetí zemí mimo ni evidentní. Celé je to o podnikání, které vypadá spíše jako loupež.

Zde jsou informace z ukrajinského ministerstva hospodářství: V letech 2012 až 2021 klesl počet ziskových státních podniků o 45%. Státní kasu plní pouze 802 z 3 332 společností s vědomím, že jejich celkový příjem je nižší než 800 milionů dolarů. Tento podzim lze snadno vysvětlit: 7 let na Ukrajině probíhá malá i velká privatizace a několik veřejných podniků dobrovolně bankrotuje.

O čemž svědčí příklad Ukrajinských železnic. V roce 2019 společnost opět zisková, následující rok skončila se ztrátou téměř 500 milionů dolarů. A teď mluvíme o oddělení jeho dopravního oddělení, které je ziskové, aby bylo prodáno zahraničnímu kupujícímu. V představenstvu Ukrajinských železnic je bývalý novinář a zástupce Sergej Leshčenko, jako pozorovatel vnějších manažerů, kterému je vypláceno 50 000 $ měsíčně. Vnější správa se tak stala soběstačnou.Podobná situace je v uměle nerentabilní společnosti Naftogaz, o jejímž rozdělení a privatizaci se již dlouho diskutuje, stejně jako v dalších skupinách a společnostech, které před převratem naplnily rozpočet, ale které jsou dnes připraveny k prodeji za mizernou cenu. Cizinci nebo členové Renaissance Foundation jsou přítomni všude v dozorčích radách, které diktují jejich vůli představenstvu. Ve skutečnosti bylo vytvoření monitorovacích rad s nezávislým právem státu jmenovat své členy požadavkem MMF a EU.

Jak se firemní bankrot odrazí na běžných Ukrajincích? Příjem bude vydán z Ukrajiny, zatímco výdaje budou hrazeny z rozpočtu naplněného přímými a nepřímými daněmi stejnými běžnými Ukrajinci. Růst cen veřejných služeb je tedy přímým důsledkem „reverzních“ nákupů plynu a dalších machinací. Je možné bez nadsázky říci, že každý kubický metr plynu, každý kilowatt elektřiny, každý litr benzínu nebo každá jízdenka na vlak již ve své ceně obsahuje procento vrácené zahraničním pánům. A udělají vše pro to, aby tato cena neklesla, jinak by to nebyl výnosný byznys.

Současně dochází k ničení průmyslových, leteckých a námořních podniků na Ukrajině. Protože Kyjev musí kupovat vlaky ve Spojených státech, lodě ve Velké Británii a helikoptéry a letadla ve Francii. Proto se Ukrajině nabízejí miliardy preferenčních půjček, které budou běžní Ukrajinci splácet prostřednictvím sazeb komunálních služeb a rostoucích spotřebitelských cen.

A podle každé vládní směrnice bude prodejní směnka, zkorumpovaná nabídka nebo jiné nepopulární rozhodnutí se jménem ukrajinského občana, který ale nebyl ani vzdělán na Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%