Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Pod vedením Norska probíhá v Arktidě námořní cvičení NATO

Pod vedením Norska probíhá v Arktidě námořní cvičení NATO

Námořní skupina složená ze čtyř lodí Royal Navy HMS Albion, HMS Sutherland, HMS Echo a RFA Lyme Bay vyplula tento týden do Norska na jedno z největších cvičení Royal Navy v roce 2020.

HMS Albion
27. února 2020 - 03:20

Připojí se k více než tisíce Zelených baretů, kteří v Norsku v posledních týdnech cvičili „arktické přežití, pohybové a bojové dovednosti v Norsku ještě před větším mnohonárodním cvičením“.

Exercise Cold Response je cvičení ve velkém měřítku vedené Norskem, které zvýší schopnost spojenců spolupracovat v extrémních podmínkách. Spojené království bude cvičit po boku USA, Nizozemska, Německa, Francie, Belgie, Dánska, Finska, Švédska a Norska. Celkem se zúčastní asi 14.000 vojáků a podpůrného personálu.

Tento rok je prvním z desetiletého školicího programu, ke kterému se Royal Marines zavázali se svými norskými protějšky. Každý rok cvičí v Norsku přibližně 1.000 královských mariňáků, aby si vyzkoušeli své dovednosti stovky kilometrů za polárním kruhem, kde teploty klesají až na -30 ° C.

„V tomto desetiletí budou Royal Marines testovat své odborné bojové schopnosti v chladném počasí a budovat pevné partnerství s našimi spojenci na severu," řekl  britský ministr obrany Ben Wallace.

„Plovoucí země a zvýšená strategická konkurence arktického regionu vytvoří budoucí hrozby. Ale naše síly budou připraveny reagovat kdekoli se objeví, “ dodal ministr.

Cvičení Cold Response 2020 začíná 27. února samotným hlavním terénním cvičením, ve kterém budou tisíce mnohonárodních jednotek simulovat scénář boje o vysoké intenzitě, počínaje 12. března a probíhající až do 18. března.


Spojené království vysílá na cvičení více než 2. 000 vojáků, z nichž asi 1 250 bude v hlavní velitelské skupině, přičemž zbytek bude podporovat námořní pracovní skupinu vedenou HMS Albion a společnou leteckou skupinu Velitelství vrtulníků.

HMS Sutherland bude monitorovat podmořské útoky. V průběhu cvičení bude fregata provádět celou řadu operací, včetně dělostřeleckých a vyloďovacích operací, udržovat a zvyšovat svou připravenost na budoucí nasazení.

(rp,prvnizpravy.cz,navaltoday,foto:arch.)