Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Podle Bloombergu má Rusko šanci v ropné válce!

Podle Bloombergu má Rusko šanci v ropné válce!

Rusko může zůstat úspěšným producentem ropy i za nízké světové ceny pohonných hmot.

Ilustrační foto
13. března 2020 - 04:20

Zprávu Bloombergu, který se odkázal na analytiky v Bank of America a Raiffeisenbank, uvedl list „Izvestija“.

Specialisté z těchto finančních institucí věří, že ruské ropné společnosti budou pracovat díky flexibilnímu daňovému systému, nízkým výrobním nákladům a volnému plovoucímu rublu.

„Ruské společnosti mohou zajistit udržitelnou výrobu, dokud ropa neklesne z 15 na 20 dolarů za barel," řekla analytička Bank of America Karen Kostanianová.

Podle reportérů Bloombergu stojí produkce ropy velké ruské společnosti 4 dolary za barel, doprava - 5 dolarů, další výdaje - 6-8 dolarů. Flexibilní fiskální systém země navíc přichází na pomoc podnikům. S poklesem cen ropy spolu s nimi klesají daně.

„Za současného daňového režimu nese většinu rizik spojených s nízkými cenami ropy ruský stát," řekl Dmitrij Marinčenko, vrchní ředitel Fitch Ratings.


Podle jeho výpočtů platí, že při produkci ropy na úrovni 50 dolarů platí ruští výrobci více než 40% svých příjmů ve formě daní. Pokud cena klesne na 25 dolarů, sníží se podíl daní, jen asi na 20%, a podle scénáře 15–20 dolarů fiskální zátěž téměř zmizí.

Kromě toho jsou ruští výrobci, kteří dostávají část svého příjmu v amerických dolarech a utrácí téměř výhradně v rublech, chráněni flexibilním směnným kurzem. Oslabení rublů vůči dolaru pomohlo podpořit kapitálové výdaje společností během předchozího poklesu trhu.

Předpokládá se, že tyto faktory umožní společnostem přežít krátkodobé problémy, ale při dlouhodobé situaci mohou vzniknout potíže.

„Státní rozpočet stanoví, že veškeré výdaje v příštích několika letech budou pokryty ropou těsně nad 40 dolarů. Výsledkem je, že pokles ropy pod 45 až 50 dolarů téměř nevyhnutelně vede k rozhovorům o vyšším daňovém zatížení producentů ropy,“ uvedl Marinčenko.

Podle Andreje Poliščuka, moskevského analytika Raiffeisenbank, však mohou nepředvídaná daňová rizika vzniknout pouze tehdy, pokud se nízké ceny ropy budou držet tři až pět let.

Domnívá se, že cenové šoky, které trvají několik měsíců, pravděpodobně neovlivní daňové zatížení producentů.


Na začátku března se členské země OPEC + nedohodly na dohodě o snížení produkce. V důsledku toho se dohoda rozpadla.

Poté k prvnímu poklesu cen ropy došlo 9. března, zpočátku bylo toto snížení částečně vráceno. Z toho, co se stalo, obvinil americký prezident Donald Trump obvinil Moskvu a Saúdskou Arábii.

11. března cena ropy Brent klesla o 7,9% a nyní dosahuje úrovně okolo 33 dolarů za barel.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)