Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Podle Němců Trump ohrožuje svět více, než Kim Čong-un!

Podle Němců Trump ohrožuje svět více, než Kim Čong-un!

Podle průzkumu americké výzkumné společnosti YouGov němečtí občané vidí v americkém prezidentovi Donaldovi Trumpovi větší hrozbu, než ve vůdcích KLDR a Íránu, Kim Čong-un a Ajatolláh Ali Chameneí.

Donald Trump u Němců neuspěl
27. prosince 2019 - 04:20

Průzkum zadaný německou zpravodajskou agenturou DPA ukázal, že 41% Němců považuje Trumpa za nejnebezpečnějšího světového vůdce z pěti zemí - Spojených států, Ruska, Číny, Severní Koreje a Íránu.

Za hlavní hrozbu považuje Kim Čong-una 17% respondentů, 8% jmenovalo Chameneího a ruského prezidenta Vladimíra Putina, zatímco 7% si vybralo čínského vůdce Si Ťin-pchinga.

Ve srovnání s výsledky podobného průzkumu v loňském roce zůstalo rozdělení hlasů téměř stejné, ale ukazatele všech vůdců se snížily. V loňském průzkumu označilo Trumpa hlavní hrozbu 48% respondentů, Kim Čong-una - 21%, Putina - 15%. Tehdy, v dubnu 2018, dostali respondenti na výběr mezi těmito třemi vůdci.

Nynější průzkum byl proveden 16. až 18. prosince a zúčastnilo se ho 2024 lidí.


A když jsme u průzkumů tak další je rovněž překvapivy a možná pro mnohé škokující.

Podle britské výzkumné společnosti Kantar totiž němečtí občané důvěřují francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi více, než německé kancléřce Angele Merkelové.

O výsledcích průzkumu zadaného společností Funke Media Group informovaly noviny Berliner Morgenpost. Údaje z průzkumu ukazují, že u 57% respondentů má v Macron „poměrně velkou“ důvěru, zatímco Merkelová má o čtyři procentní body méně. Zároveň 44% uvedlo, že jejich důvěra ke kancléřke byla „spíše nízká“, zatímco 32% respondentů vyjádřilo takový názor ohledně francouzského vůdce.

Respondenti byli dotázáni na svůj postoj k vůdcům sedmi zemí světa. O poslední místa se podělili prezidenti Spojených států a Turecka, Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan, kterým důvěřuje 6% respondentů. Ruský prezident Vladimir Putin skončil uprostřed seznamu - po rakouském kancléři Sebastianovi Kurzovi, ale před britským premiérem Borisem Johnsonem.

Průzkumu, který se uskutečnil 12. - 19. prosince, se zúčastnilo 1024 respondentů.

(kou, prvnizpravy.cz, yougov.com, morgenpost.de, foto: arch.)