Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Podle WSJ zřejmě Trumpa postihne „Napoleonův komplex“!

Podle WSJ zřejmě Trumpa postihne „Napoleonův komplex“!

Jak se Rusko stalo předzvěstí konce impéria pro Napoleona, tak Trump se nyní potýká s výzvami, na které zatím nedokáže odpovědět, ani se s nimi vypořádat svými obvyklými metodami.

Dopadne Trump jako Napoleno?
15. května 2020 - 11:06

Autor článku ve The Wall Street Journal si proto klade otázku, jestli Trumpa nepotká osud Napoleona.

Rusko, stejně jako žádná jiná země, ovlivnilo prezidentství Donalda Trumpa. Jak autor článku ve The Wall Street Journal poznamenal, ovlivnilo také kariéru dalšího vůdce - Napoleona Bonaparte. Prorazil na evropskou scénu „jako meteor“, nejprve porušil všechna pravidla ve francouzské politice a poté v evropských vojenských záležitostech, dokázal vybudovat největší říši v Evropě od doby římské. „A pak se dal na pochod do Ruska," napsal autor článku.

Dnes se mnozí ptají, jestli koronavirus nebude pro Trumpa to samé, jako rok 1812 pro Napoleona? Nestřetl se Trump s nepřítelem, kterého nedokáže porazit?

Napoleon měl zpočátku nepopiratelné výhody, mezi nimiž autor článku zdůraznil silný nacionalismus ve Francii, který umožnil armádě pohybovat se rychleji, než všichni ostatní. A s Trumpem byli jeho stoupenci tak nadšení, že mohli stát několik hodin, než dostali lístek na jeho mítink.


Napoleon měl kromě znalostí intuitivní instinkt v bojové taktice. A pro Trumpův úspěch je důležitá kombinace přípravy a strategické intuice. Studoval toto bojiště - veřejné mínění - pracoval s kasiny a televizí.

Napoleonův cynismus a nebojácnost zapůsobil na protivníky, kteří byli zvyklí na vznešenější metody boje a diplomacie. Stejný účinek měl Trumpův osobní útok, jeho nedodržení obvyklých standardů pravdy a neúcta k základním zásadám politického života.

Na začátku ruské kampaně však Napoleonova magie začala mizet a v bitvě u Lipska v roce 1813 se proti němu postavily jednotky se stejně silnou motivací. Takže nyní jsou demokraté v USA stejně zlí, jako Trumpovi příznivci v roce 2016.

Napoleonovi v Rusku mu hlavní vlastnosti nepomohly: nemohl provést rozhodnou bitvu, nemohl nečekaně jít na druhou cestou v zemi, kde nebyly mapy, silnice. Přežití jeho armády nakonec záviselo na tom, co nemohl ovlivnit: jídlo a zásoby. Totéž platí pro Trumpa: v éře společenské distance nemůže pořádat hromadné schůzky, nemůže najít lék, nemůže ze všeho vinit své oponenty.

Napoleonovo hnutí bylo podpořeno jeho osobním úspěchem, když byl vyčerpán a jeho druzi odešli. Nebude to stejné s Trumpem? klade si otázku autor článku ve The Wall Street Journal. Avšak stejně jako Napoleon nebyl po Rusku úplně zlomen, Trump stále plave nad vodou. Pandemie však na něj bezpochyby uplatňuje svůj vliv a zůstane pro něj hlavní hrozbou jeho prezidentskému období, přičemž prostředek proti ní dosud nenalezl.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)