Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Pokračuje pokládka potrubí Nord Stream-2, v Dánsku zbývá 9km

Pokračuje pokládka potrubí Nord Stream-2, v Dánsku zbývá 9km

Loď Fortuna překročila Nord Stream a položila na něj řetězec B Nord Stream 2. Do konce května zbývá lodi 9 kilometrů na dokončení všech prací v dánské ekonomické zóně Baltského moře.

Loď Fortuna
15. května 2021 - 06:20

14. května loď Fortuna položila více než 200 metrů Nord Stream 2 za den a překročil obě linie Nord Stream. O tom svědčí údaje navigačního portálu Vesselfinder. Zásobovací loď „Baltic Researcher“ nadále kontroluje potrubí položené  za člunem. Celkově má loď Fortuna k dispozici  flotilu devíti plavidel. Čtyři z nich hlídají bezpečnostní zónu kolem Fortuny, což je míle a půl.

Nyní je loď 1,4 kilometry od bodu, kde se trasa druhého baltského plynovodu stočí na jihozápad a začíná vést souběžně s Nord Stream. Trasy plynovodů se liší, protože první plynovod byl položen v teritoriálních vodách Dánska poblíž ostrova Bornholm a druhý je kvůli podmínkám Kodaně veden kolem.

„Křižovatky mezi infrastrukturními zařízeními, včetně technických řešení, jsou regulovány dohodami mezi provozovateli těchto infrastruktur a jsou v tomto odvětví běžnou praxí,“ uvedla společnost Nord Stream 2 AG s tím, že nemohou poskytnout podrobné informace o postupu stavebních prací.


Švédský institut pro hydrologii a meteorologii (SMHI) předpovídá příznivé počasí v příštích pěti dnech, kdy loď může pokládat 1100 metrů potrubí denně. Průměrná rychlost „Fortuny“ od 6. února, kdy byla obnovena pokládka, je však něco přes 400 metrů za den. Více než měsíc ale loď kvůli nepříznivému počasí nehybně stála.

Podle aktualizovaného harmonogramu prací, který provozovatel projektu předložil dánskému energetickému úřadu, má Fortuna dokončit pokládku v dánských vodách ve dnech 26. – 27. Května a pokračovat do německých vod. Při současném tempu loď Fortuna stěží plní stanovené termíny. V předchozích 96 dnech položila jenom asi 40 kilometrů. V německých vodách bude člun muset položit dalších 13,9 kilometrů Nord Stream 2 do měsíce, aby dokončil práce na lince B.Loď Akademik Čerskij, která zahájila pokládku linky A Nord Stream 2 na konci dubna, položilo asi 4 kilometry plynovodu. V dánských vodách musí položit dalších 65 kilometrů a v německých 16,5 kilometru. Dánský námořní úřad ve oznámil, že práce mohou pokračovat až do konce září.

Připomeňme, že na konci roku 2019 Spojené státy uvalily sankce na majitele společností, účastnících se výstavby Nord Stream 2 . Plavidla švýcarského Allseasu projekt opustila. Poté musel Gazprom sestavit flotilu z ruských plavidel.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)