Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Pokračující pokles počtu Ukrajinců se stává sociální katastrofou

Pokračující pokles počtu Ukrajinců se stává sociální katastrofou

V roce 2020 se na Ukrajině dramaticky změnilo mnoho demografických ukazatelů - poklesla porodnost, poklesl počet sňatků a rozvodů a vzrostlo domácí násilí.

Ilustrační foto
25. března 2021 - 07:20

Na tiskové konferenci v Kyjevě to uvedl bývalý poradce ministra pro sociální politiku (2019-2020) Leonid Lebeděv, korespondent zpráv PolitNavigator.

„V roce 2020 se narodilo o 40% méně dětí - 296 tisíc dětí. Současně se zvýšila úmrtnost, zemřelo 617 tisíc starších lidí. U jednoho narozeného tedy došlo ke dvěma úmrtím, “uvedl expert.

„Naše porodnost klesá. Naše populace rychle klesá.“

V roce 2019 se nám v průměru narodilo 26 tisíc dětí měsíčně a v prvních 2–3 měsících tohoto roku - 22 tisíc dětí, což je o 15% méně. To znamená, že lidé se soustředí na to, že budou mít málo dětí, že šetří. Před rokem se očekávalo zvýšení porodnosti, protože lidé tráví spoustu času společně, ale ve skutečnosti k tomu nedošlo,“ uvedl Lebeděv.

ůvodem poklesu porodnosti je podle něj hospodářská krize, vysoká nezaměstnanost, chudoba a krize v systému zdravotní péče.

„Lidé důvěřují systému zdravotní péče méně a neriskují porod. Je zaznamenáno, že také klesá počet svateb, toto číslo je o 30% méně než v předchozím roce.  V roce 2020 bylo zaznamenáno o 70 tisíc méně svateb - 168 tisíc rodin, “ uvedl expert.

Lebeděv poukazuje na to, že se také snížil počet rozvodů, což je způsobeno nedokonalostí práce soudního systému.

„Pokud se podíváme na paralelu s dalšími procesy, které probíhají soudní cestou, například s odnětím rodičovských práv, je zde také velký pokles. Počet adoptovaných dětí se v průběhu roku snížil o 32%, což se nikdy předtím nestalo. Lidé buď pozastavili své rozhodnutí vzít dítě do rodiny, nebo nemohou projít procesem adopce, “uvedl bývalý poradce ministra.


Kromě toho došlo k prudkému nárůstu - o 40% - v zaznamenaných případech domácího násilí. Odborník to připisuje skutečnosti, že rodiny jsou nuceny trávit spoustu času společně.

„Pandemie nutí lidi, aby zůstali doma, v uzavřených prostorách," shrnul Lebeděv.

(rp,prvnizpravy.cz,politnavigator,foto:arch.)