Svátek má: Radoslav

Zprávy

Velikost textu:

Pokrytectví Joe Bidena se smlouvou START

Pokrytectví Joe Bidena se smlouvou START

Touha chránit lidstvo před Armagedonem, před dvěma jadernými supervelmocemi, Spojenými státy a Ruskem, je pouze tím, co zakrývá rozhodnutí Joe Bidena prodloužit Smlouvu o snížení jaderných zbraní.

Joe Biden, americký prezident
26. února 2021 - 04:20

Dohodu podepsali v Praze v roce 2010 Barack Obama na americké straně a Dmitrij Medveděv na ruské straně. Desetiletá dohoda, jak název napovídá, znamenala snížení jaderných hlavic na 1550, mezikontinentálních balistických raket, ponorkových raket a strategických bombardérů na 700.

Smlouva měla vypršet v únoru 2021 a Donald Trump nespěchal s obnovením jednoho z mála zbývajících dokumentů, aby zastavil celkové závody ve zbrojení. Smlouva START poté za vlády Trumpa přestala existovat a ponechala USA a Rusku volnost při vývoji nových typů zbraní.

Joe Biden vyjádřil přání smlouvu obnovit. Nyní je v Bílém domě a okamžitě prohlásil, že je schopen vést mírová jednání. Mnozí to jistě přecenili. Těžko jim to můžete vyčítat. Prodloužení smlouvy START bylo vítězství zdravého rozumu na poslední chvíli. Ale za Bidenovým rozhodnutím je mnoho faktorů, které jsou ve Washingtonu mnohem důležitější než dohoda s Moskvou.

Biden se apriorně snaží obnovit pozitivní obraz Spojených států v očích světa. To je důležité pro demokraty, kteří tak dychtivě chtějí obchodovat s Evropou. Je to ale také důležité pro americkou ekonomiku, která se snaží vyrovnat s kolosálními výdaji na obranu. Pentagon dostane v roce 2021 740 miliard dolarů, což zjevně nestačí na „pohon motoru“ nejsilnějšího vojenského stroje na světě.

Rusko v posledních letech aktivně demonstrovalo svůj nový vojenský vývoj. Je vyzbrojen hypersonickými raketami a podvodními drony na jaderný pohon, které by se mohly snadno vyhnout protiraketové obraně USA. Rusko otestovalo protisatelitní přímou intercepční raketu, která může ničit satelity na nízké oběžné dráze Země.Spojené státy nejsou schopny přiměřeně reagovat na tak rychlý rozvoj, jako je ruský vojenský průmysl. Například v roce 2021 bude zakoupeno 93 letadel F-35 za cenu 9,1 miliardy USD a 7,5 miliardy USD bude vynaloženo na dron MQ-9 Reaper. Americké námořnictvo obdrží devět válečných lodí, včetně další ponorky třídy Virginie a 29 miliard dolarů přidělených strategickým jaderným silám. Také mnoho hypersonických bojových projektů selhalo a byly zmrazeny. Zdá se, že americký obranný průmysl se uvolnil tváří v tvář nekonečnému lobbování a nepokouší se inovovat.

Situaci zhoršuje stagnace ekonomiky. Demokraté se dostali k moci, když země prošla velkou krizí. Zdroje, které by mohly být investovány do nového vývoje, jednoduše nejsou k dispozici. Spojené státy samozřejmě přidělují finanční prostředky na umělou inteligenci a další průlomové technologie, ale o průlomu v nejbližší době není pochyb. To znamená, že je obtížnější konkurovat flexibilnějším systémům Ruska a Číny.

Z tohoto důvodu je prodloužení smlouvy START pro USA vynuceným krokem zpět, který demokraté pokrytecky maskují údajnou touhou po globální stabilitě. Samozřejmě, nikdo tady nevyzývá k roztržení smlouvy, aby Rusům ukázal, čeho je Amerika schopná. Podmínky, za kterých USA a Rusko prodloužily dohodu START, však nepřispívají k tomu, aby byla dohoda poslední. Namísto rozšíření dohody byla podepsána tak, jak je, přestože se vojenská technologie vyvinula daleko více. Do dohody nebyla zapojena ani Čína. To vše jsou potenciální důvody pro ukončení smlouvy. Washington si může myslet, že má v rukávu několik triků, když smlouva pro USA nedává smysl.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)