Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Politico: V Kanadě začali mluvit o odtržení západních provincií!

Politico: V Kanadě začali mluvit o odtržení západních provincií!

Političtí vůdci v západních provinciích Kanady diskutují o odtržení od zbytku země kvůli vítězství premiéra Justina Trudeaua a jeho Liberální strany v posledních parlamentních volbách, píše Politico.

Justin Trudeau, kanadský premiér
30. října 2019 - 10:10

Jak publikace zdůrazňuje, v západních provinciích země, které jsou závislé na ropném průmyslu, se hovoří o tzv. „wexitu“.

„Je to reálné? Ano. Lidé jsou naštvaní. Nic takového jsem ještě neviděl,“ citovaly noviny člena Konzervativní strany parlamentu v kanadské provincii Saskatchewan.

Je vysvětleno, že obyvatelé Alberty a Saskatchewanu již nejméně jeden rok vyzývají k politické změně v Ottawě, zatímco výstavba rozšířeného plynovodu je stále složitější a kanadští zemědělci jsou poškozováni obchodními spory s Čínou. Kanada se totiž vložila do obchodních sporů s Čínou například tím, že zadržela viceprezidentku Huawei Meng Wanžou. Čína následně zrušila obchodní jednání s delegací Kanady.


Materiál rovněž upozorňuje, že navzdory většině konzervativních křesel v regionu zůstává federální vedení liberálům, což mělo za následek, že se „o odtržení od Kanady“, a odstartovalo téma „wexitu“ na sociálních sítích.

22. října bylo známo, že Liberální strana kanadského premiéra Justina Trudeaua získala parlamentní volby, ale nezískala absolutní většinu 170 křesel.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: arch.)