Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Politolog: Pro NATO je hlavním nepřítelem Rusko a Bělorusku se vyhne!

Politolog: Pro NATO je hlavním nepřítelem Rusko a Bělorusku se vyhne!

Hlavním cílem NATO od vzniku aliance byla konfrontace s Ruskem. Ovšem zásah do situace na Ukrajině nakonec vedl k anexi Krymu.

Ilustrační foto
13. srpna 2020 - 11:06

Není tedy pravděpodobné, že Západ podnikne kroky proti běloruskému vůdci Alexandrovi Lukašenkovi, který potlačuje povolební protesty po celé zemi, uvedl politolog Alexander Del Valle v rozhovoru s Atlantico.

Krize nyní probíhají v Libanonu a Bělorusku, ale francouzský prezident Emmanuel Macron jel do Bejrútu, přičemž se Evropané Minsku vyhýbají. V případě Libanonu se Francie snaží zachránit zemi před hladem, tvrdí politolog Alexander Del Valle v rozhovoru pro deník Atlantico. Otázka reforem zde není nastolena, protože je i tak již jasné, že budou podmínkou pro přidělování tranše.

Ale v Bělorusku je geopolitická situace úplně jiná. Mezinárodní společenství se velmi bojí vměšovat, uvádí odborník, protože Minsk nedávno oponoval Moskvě a Západ s ním byl spokojený.

„Evropa se poučila ze svých minulých chyb: její zásah na Ukrajině na podporu prozápadních sil vyvolal radikální ruskou reakci, která skončila připojením Krymu. Evropští vůdci i nadále doufají, že se Bělorusko jednoho dne přiblíží k EU, aby čelilo pokusům o připojení Ruska. Skutečnou politikou Evropanů, byť cynickou, je proto smířit se vším, co se děje v Bělorusku,“ cituje publikace odborníka.


Na Západě je rozhořčení proměnlivé, poznamenává. Evropská unie kritizuje každého, kdo odsoudí nelegální přistěhovalectví, ale zavře oči před těmi, kteří se uklonili před diktaturami arabského světa, Čínou, Venezuelou. Rovněž nereagují na činy „běloruského diktátora“.

Jako první příčinu tohoto chování označuje politolog samotnou podstatu NATO, které mělo od samého počátku jasného nepřítele - Rusko. A organizace je připravena „spojit se s ďáblem, pokud je to na úkor Ruska“. Proto podle odborníka odpouští běloruským úřadům, nacistické skupiny na Ukrajině a „bojovníky za svobodu“ Chorvatska v Srbsku v 90. letech.

Druhým důvodem, byť malým, je zásada jakési politické korektnosti. Podle politologa má každý v evropských institucích tendenci vidět ostatní lépe než ve skutečnosti. To vede ke dvojím standardům, když je policista zabitý ve Francii – je to banální, a černý chuligán zabitý v USA - vyvolá pobouření. 

Politolog poznamenává, že Evropská unie nebude nikdy schopna být nezávislým hráčem na mezinárodní scéně, dokud bude satelitem NATO. „Dokud NATO rozhoduje o tom, kdo je evropským přítelem a kdo je nepřítelem, EU nebude schopna rozhodovat - ne bez rozkazů Američanů,“ uvádí expert. Podle něj je Evropská unie jediným geopolitickým hráčem na světě, který ničí suverenitu, aniž by vytvořil novou. „Evropa zůstává kontinentem bezmocnosti, bez touhy posílit svoji identitu, chránit ji – ničí suverenitu a nevytváří novou,“ dodává politolog.

(kou, prvnizpravy.cz, atlantico.fr, foto: arch.)