Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Polská historička: Ukrajina rozvíjí kult genocidy

Polská historička: Ukrajina rozvíjí kult genocidy

Ukrajina rozvíjí kult genocidy a představuje hrozbu pro mír a bezpečnost svých sousedů, zejména Poláků. Tento názor vyjádřila v rozhovoru s Naszem Dziennikem polská historička, badatelka zločinů ukrajinských nacionalistů Ewa Siemaszková.

Ilustrační foto
5. ledna 2021 - 06:20

Polská  historička obvinila Kyjev z důsledné blokády důstojného pohřbu a vzpomínky na oběti genocidy OUN-UPA  na území Ukrajiny a zároveň se snaží postavit pomníky těm, kteří jsou za tuto genocidu odpovědní v Polsku.

„Možné ústupky od požadavků Polska vůči Ukrajině nezmění negativní pozici ohledně očekávání Polska - budou interpretovány jako slabost, povedou k dalším požadavkům a nesplnění slibů. V této situaci mohou vyvstat otázky: není stát, který buduje a pěstuje kult genocidy, hrozbou pro mír a bezpečnost svých sousedů, zejména Poláků?,“  ptá se Ewa Siemaszková.

Historička  připomněla nedávné rozhodnutí ukrajinského parlamentu oslavit 110.výročí narození hlavního pachatele genocidy na Volyni, velitele UPA Dmytra Klaczekwského, pseudonym Fang Savur . Siemaszková  poznamenala, že Klaczkiwského odpovědnost za zločiny nezabránila Ukrajinskému institutu národní paměti, aby ho doporučil ukrajinskému parlamentu jako osobu hodnou cti, stejně jako další dva vysoce postavené členy UPA. Podle Siemaszkové byla tato doporučení vydána těsně před prosincovým zasedáním vedoucích polského a ukrajinského institutu národní paměti ve Varšavě, což bylo další setkání, na kterém nebylo možné souhlasit se zrušením zákazu vyhledávání a exhumace na Ukrajině .Ewa Siemaszková  je přesvědčena, že prohlášení prezidenta Ukrajiny ukazuje, že „nejvyšší orgány Ukrajiny nemají v úmyslu zapojit se do obnovení možnosti provedení exhumace, hledání pozůstatků a vzpomínek, a bylo to ponecháno na historiky, implicitně na Ústavy národní paměti - ukrajinské a polské“. Podle historičky  zase Ukrajinský institut národní paměti zopakoval „tvrdé požadavky“ týkající se připomenutí OUN-UPA v Polsku výměnou za zrušení blokády exhumací.

„Podmínky, které civilizovaný stát nemůže splnit, protože by to znamenalo přijmout genocidu vlastního národa, zneuctít oběti a postupovat v rozporu s duchem Úmluvy OSN o prevenci a trestání zločinu genocidy,“ domnívá se Siemaszková s tím, že tento postoj zaujal také Polský institut národní paměti.


Ewa Siemaszková dospěla k závěru, že ukrajinské úřady usilují o záměrnou politiku blokování prohlídek, exhumací a vzpomínek na oběti OUN-UPA, protože hmotné důkazy o trestném činu genocidy „narušují intenzivně prováděnou oslavu těchto formací korunovaných státním kultem“, zatímco se snaží posilovat vzpomínky členů OUN-UPA v Polsku jako „argument pro tezi, že je to země, kde bojovali za nezávislost Ukrajiny a vraždili je tam“.

Podle historičky budou jakékoli ústupky pro ukrajinskou stranu vnímány jako důkaz slabosti a nebudou splňovat polská očekávání, ale pouze eskalaci požadavků. „V této situaci si lze položit otázky: je stát, který buduje a pěstuje kult genocidy, nikoli hrozbou pro mír a bezpečnost svých sousedů, zejména Poláků, “ končí svůj článek Ewy Siemaszková.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy.pl,foto:arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
29%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%