Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Polské MO je pobouřeno oslavou II. světové války v Gdaňsku. Opravdu?

Polské MO je pobouřeno oslavou II. světové války v Gdaňsku. Opravdu?

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak vyjádřil pobouření nad tím, že 1. září 2019 chtějí gdaňské orgány oslavit 80. výročí začátku druhé světové války spolu s německou delegací písněmi a tanci.

Válka začala německým ostřelováním Westerplatte
1. srpna 2019 - 04:20

„(Je to) šokující v souvislosti se zločiny spáchanými Němci během druhé světové války. Vidíte, že ti, kdo dnes vládnou Gdaňsku, popírají zjevné otázky,“ cituje deník Rzeczpospolita Blaszczaka.

Poznamenal, že „obyvatelé Gdaňska a všichni, kdo si pamatují jakoukoli lekci historie, jsou si dobře vědomi toho, že Poláci byli oběťmi druhé světové války a Němci byli popravčími“.

1. září si v Polsku připomínají 80. výročí vypuknutí druhé světové války. Polské úřady při této příležitosti nepozvaly představitele Ruska a současně pozvali zástupce svých spojenců NATO, EU, východního partnerství, včetně Německa.

V tomto kontextu zní „pobouření“ polského ministerstva obrany trochu pokrytecky.


Mluvčí ruského vůdce Dmitrij Peskov poznamenal, že Kreml negativně vnímá absencí pozvání ze strany Polska k připomenutí začátku druhé světové války.

Stejně tak se k Rusku pěkně zachovali dřívější spojenci z Velké Británie, USA a Kanady, když nepozvali ruského prezidenta na oslavy výročí vylodění spojenců v Normandii, zatímco německou delegaci pozvali, a kdy to britské ministerstvo zahraničí vysvětlilo infantilním argumentem, že se tohoto vylodění sovětská armáda neúčastnila. Vyvolává to znepokojení, že se Západ snaží bagatelizovat klíčový podíl Rudé armády na porážce nacistického Německa a přepisovat dějiny.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)