Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Polské velvyslanectví se ohradilo proti uctívání Bandery na Ukrajině!

Polské velvyslanectví se ohradilo proti uctívání Bandery na Ukrajině!

Polské velvyslanectví v Kyjevě udiveně a ostře kritizovalo reakci mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Kateriny Zelenkové na společné prohlášení polských a izraelských velvyslanců odsuzujících oslavu Stepana Bandery.

Ilustrační foto
7. ledna 2020 - 10:10

O komentáři diplomatické mise informoval Polský rozhlas.

Velvyslanci Polska a Izraele Bartosz Cichocki a Joel Lion předtím vyjádřili znepokojení, že se na Ukrajině konal pochod na počest 111. výročí narození Stepana Bandery, „jehož oběťmi byly desítky tisíc Poláků, Židů a tisíce zástupců jiných národů“.

Diplomaté byli také pobouřeni tím, že městská správa v Kyjevě pověsila na budovu obraz Stepana Bandery a regionální rada ve Lvově se rozhodla přidělit finanční prostředky na počest vzpomínky nacistického kolaboranta Andreje Melnyka, „xenofobního, antisemitského a protipolského spisovatele“Ivana Lipy a jeho syna Jurije, tvůrce „teorie ukrajinské rasy“.


Zelenková v komentáři k názorům diplomatů uvedla, že každý národ a každý stát nezávisle určuje a ctí své hrdiny. Polská ambasáda reagovala údivem, že „taková slova mohla vzejít z úst ukrajnské diplomatky“.

Velvyslanectví také kritizovalo Zelenkovou za to, že odsouzení nacionalistů na Ukrajině Polskem a Izraelem je prospěšné „třetí straně“.

„Přínosy pro třetí strany ze sporů mezi Ukrajinou a jejími nejdůležitějšími spojenci na historické úrovni by měli zvážit ti, kdo veřejně a na státní úrovni ctí autory a prováděče etnických čistek 40. let. Jsme přesvědčeni, že informace byla zkreslená a nemohla být oficiálním postojem MZV Ukrajiny," zdůraznila polská ambasáda.

Kromě toho se diplomaté zeptali, proč v Kyjevě požadují od Moskvy uznání hladomoru, pokud sami považují „kult (nacionalistů) Bandery a Melnyka“ za vnitřní záležitost země.

(kou, prvnizpravy.cz, polskieradio24.pl, foto: arch.)