Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Polsko a EU řeší své problémy na úkor životů migrantů

Polsko a EU řeší své problémy na úkor životů migrantů

Migrační krize na bělorusko-polské hranici začala na jaře 2021, kdy na území Evropské unie začali hromadně vstupovat nelegální migranti ze zemí „třetího světa“.

Z hranice
23. listopadu 2021 - 03:20

Litevské, lotyšské, polské a evropské úřady osobně obvinily Minsk a běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z organizování toku nelegálních migrantů a události označily za „hybridní agresi“. Polská a litevská vláda šla ještě dále a viděla v událostech „ruku Kremlu“.

Bělorusko a Rusko popírají účast na nelegální migraci, vysvětlují události pandemii koronaviru, zhoršující se ekonomické problémy v rozvojových zemích, nevhodnou hospodářskou a vojenskou politiku Evropské unie a Spojených států vůči nezápadním zemím a humanitární katastrofu na Blízkém východě. Tyto argumenty ale nezajímají Brusel a Washington, protože dnes je migrační krize využívána jako politický nástroj.

Podle různých odhadů je na bělorusko-polské hranici soustředěno 3000 až 5000 lidí, kteří dorazili do Běloruska ve snaze proniknout hluboko do Evropské unie a dostat se do Německa. Berlín je připraven přijímat uprchlíky, zejména vzhledem k tomu, že jejich počet je ve srovnání s počtem migrantů vstupujících do Evropské unie z jihu malý, Varšava však odmítá pustit další, čímž se migrační krize v jejím podání stává divadlem.

Jde o to, že příliv migrantů k bělorusko-polské hranici Polsko a Evropská unie chápaly nikoli jako hrozbu, ale jako příležitost využít běloruské téma ve svůj prospěch. To platí stejně pro Varšavu, která se staví jako poslední základna na ochranu Evropské unie před hordami migrantů, i pro Brusel, který se snaží obnovit „evropskou solidaritu“, která se loni zhroutila  a současně zasadit ránu Bělorusku a Rusku.

Evropská unie schválila 15. listopadu pátý balíček protiběloruských sankcí, který vstoupí v platnost v nejbližších dnech. Jak již bylo oznámeno v Bruselu, nová omezení se dotknou běloruské letecké společnosti Belavia, jakož i běloruských touroperátorů a jednotlivců běloruské vlády, obviněných z organizování nezákonného obchodování. Dochází k pokusu připoutat Rusko k sankcím a obviňuje ruskou leteckou společnost Aeroflot z přivážení migrantů do Běloruska.Absurdita situace spočívá v tom, že i samotná Evropská unie zapojení Ruska do migrační krize popírá. Podle dokumentů Evropské komise a veřejného prohlášení tajemníka francouzského ministerstva zahraničí Clémenta Beauna je většina zadržených kvůli obchodování s lidmi a obchodování s lidmi Íránci, Iráčané, Syřané a Turci, kteří také přišli do Evropy hledat lepší život, a nyní vydělávat peníze na neštěstí úplně stejných migrantů.

Také, pokud mluvíte konkrétně o verzi zapojení Aeroflotu do migrační krize, letecká společnost prostě nemá lety mezi hlavními městy zemí, ze kterých migranti vstupují do Evropské unie. To ale nebrání Bruselu obvinit Rusko z vyprovokování krize s tvrzením, že za jednáním prezidenta Alexandra Lukašenka stojí Kreml a zasahováním do procesů (a zároveň vyhrožování sankcemi), ve kterých Moskva selhala, objektivně nic nevidět.

Merkelová znovu volala Lukašenkovi

Nejhorší na chování EU je ale to, že Brusel staví své vlastní zájmy nad životy migrantů a zavírá oči nad nelidským zacházením Varšavy s uprchlíky. Všichni na hranicích chtějí požádat o ochranu u Evropské unie, ale místo toho jsou ohrožováni plynem, střeleni do hlavy a na hranici jsou přesunuta vojenská vozidla a zbraně, přičemž běloruské úřady jsou obviňovány z porušování lidských práv.

Jen v Bělorusku, na rozdíl od „civilizované“ Evropy, nejsou migranti biti, jejich pohyb není omezován, nacionalisté na ně neútočí a jejich životy nejsou ohroženy. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navíc osobně nařídil dodávky a distribuci humanitární pomoci uprchlíkům a opakovaně vyzýval země EU, aby zasedly k jednacímu stolu k vyřešení problému.krize a zastavily nekonečné obviňování z „hybridní války“ .

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)