Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Polsko a USA se dohodly: V Polsku bude 5.500 amerických vojáků!

Polsko a USA se dohodly: V Polsku bude 5.500 amerických vojáků!

Pentagon oznámil, že Spojené státy nasadí v rotacích až 5 500 vojáků v Polsku díky dohodě uzavřené s Varšavou o jejich právním postavení v Polsku.

Ilustrační foto
4. srpna 2020 - 07:20

Spojené státy a Polsko uzavřely jednání o dohodě o obranné spolupráci, která definuje „právní rámec, infrastrukturu a spravedlivé sdílení zátěže“, uvedl ministr obrany USA Mark Esper v prohlášení. Tato dohoda „umožní zvýšit vojenskou přítomnost o přibližně 1 000 lidí v rotaci,“ zdůraznil, že tito vojáci „posílí 4.500 amerických vojáků, kteří jsou již v Polsku rozmístěni“.

Vojáci nebudou trvale umístěni, a proto nebudou doprovázeni svými rodinami, což by jinak znamenalo úplnější infrastrukturu, zejména pokud jde o zdravotnictví a vzdělání, ale zároveň by to byla nová pracovní místa pro místní obyvatelstvo.


V roce 1997 NATO slíbilo Rusku, že v bývalém východním bloku nevytvoří trvalé základny. Spojené státy se však domnívají, že připojení Krymu Moskvou a pokračující konflikt na Ukrajině je osvobodily od tohoto slibu.

Mark Esper minulý týden oznámil stažení asi 12 000 vojáků z Německa, přičemž projekt považoval za strategicky nezbytný, což okamžitě popřel prezident Donald Trump, který uvedl, že je připraven jej zvrátit, pokud Německo zvýší svůj finanční příspěvek pro NATO.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)