Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Polsko: Kdo chce dialog s Moskvou je označen za „ruského agenta“!

Polsko: Kdo chce dialog s Moskvou je označen za „ruského agenta“!

Žijeme ve světě absurdity, protože v Polsku se jakýkoli rozhovor o východní politice stal synonymem boje proti Rusku, a nikoliv politického realismu, uvedl polský poslanec strany „Konfederace“ Krzysztof Bosak.

Ilustrační foto
29. listopadu 2019 - 10:15

V rozhovoru s deníkem Rzeczpospolita prezidentský kandidát za uvedenou stranu vysvětlil, že jakýkoli takový nadšenec je okamžitě obviněn, aniž by bylo prokázáno, že se jedná o „ruskou loutku“ nebo „ruského agenta“.

Krzysztof Bosak, člen strany „Konfederace“, věří, že Spojené státy mohou hrát při zajišťování bezpečnosti Polska výlučně podpůrnou roli. Bosak připomněl slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Polsko zaplatí za základny amerických vojáků na Visle.
 
„To není charita, nejedná se již o mezinárodní misijní misi, jako tomu bylo v době Reagana," řekl.
 
„Měl jsem dojem, že někteří polští politici a komentátoři se zastavili v době studené války a nevšimli jsme si, že ta skončila, a nyní existuje politika dohod," poznamenal.


Na otázku, zda věří, že debata o tom, kdo by měl zaručit bezpečnost Polska, může vyvolat „úsměv v Kremlu“, odpověděl prezidentský kandidát za stranu „Konfederace“: „Nezajímá nás, zda jsou lidé v cizích městech šťastní nebo smutní ať už je to Moskva, Berlín, Washington, Brusel nebo Tel Aviv. Musíme myslet samostatně, na sebe.“
 
„Myslím, že ruská politická elita je mnohem méně „polocentrická“ než je polská politická elita  „rusocentrická“. U nás téměř všechny diskuse o mezinárodní politice se svažují na Rusko. Přičemž má Rusko mnohem více objektů politického zájmu a sleduje mnohem globálnější politiku než Polsko. Myslím si, že bychom se v polské mezinárodní politice měli přestat řídit strachem a začít se řídit vlastními zájmy. Naším obchodem je naše vlastní bezpečnost, a ne rozčilovat Rusy,“ zdůraznil Krzysztof Bosak.

Když mluvíme o politice ve vztahu k východním sousedům Polska, poslanec poznamenal, že neštěstí polské pravice spočívá v tom, že od 80. let ji ovládají lidé, kteří mají mystický vztah k východní politice. „V Polsku se rozhovory o východní politice staly synonymem boje proti Rusku, a nikoliv politického realismu. Dvěc došla do toho, že pokud se někdo pokusí říci něco realističtějšího, okamžitě ho obviní bez jakéhokoli důkazu, že je „ruským luskem“ nebo „ruským agentem“. Žijeme ve světě absurdity,“ zdůraznil.
 
Na otázku, zda by Poláci měli připustit, že Rusko je obyčejný, normální partner, ale odpověděl Bosak negativně. „Rusko je silný stát, který tvrdě, velmi pečlivě sleduje své zájmy, i když někdy velmi malé," shrnul.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)