Polsko se postavilo proti novým sankcím proti Bělorusku

zprávy

Varšava nechce zavádět nové sankce proti Bělorusku. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki.

Polsko se postavilo proti novým sankcím proti Bělorusku
Polsklo-běloruská hranice
26. listopadu 2021 - 09:01

„Konflikt není nikdy dobré řešení. Nechceme konflikt. Chceme žít v míru. Chceme hledat řešení, chceme zabránit eskalaci,“ řekl po schůzce se slovinským protějškem Janezem Jansou.

Polsko podle něj může postavení Běloruska zhoršit – uzavřít další kontrolní stanoviště, zastavit obchod – ale nechce to udělat.

„Připravili jsme eskalační žebříček směrem k Bělorusku, který zahrnuje uzavření dalších hraničních přechodů a obchodu, ale nechceme to udělat...chceme pracovat na deeskalaci," řekl s tím, že „předchozí kroky například Polska, ve vztahu k aerolinkám, přinesly pozitivní výsledek - noví nelegální migranti přestali přicházet na hranice EU z Běloruska.“Migrační krize na hranicích Běloruska a EU se zhoršila 8. listopadu, kdy se několik tisíc migrantů pokusilo dostat do Polska z běloruské strany. Polské úřady z toho, co se děje, viní úředníky  z  Minska. V běloruské metropoli všechna obvinění odmítají s tím, že sousední země násilně vyhání uprchlíky do Běloruska a situaci zhoršují.

Členové běloruských bezpečnostních složek vyklidili provizorní tábory, v nichž v posledních týdnech v hraničním pásmu s Polskem živořili migranti snažící se dostat do Evropské unie. Německý ministr vnitra Horst Seehofer za dezinformaci označil tvrzení běloruské strany, že kancléřka Angela Merkelová slíbila jednat o plánu, podle kterého by se Německo ujalo 2000 běženců. Do Iráku dorazilo první letadlo s několika stovkami jeho občanů, kteří se rozhodli vrátit do vlasti (CTK)

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 14%
transparent.gif transparent.gif
Ne 30%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 56%
transparent.gif transparent.gif