Polsko si zahrává: Může se stát bojištěm mezi NATO a Ruskem

zprávy

Polsko se od vypuknutí války na Ukrajině stalo aktivním účastníkem, ne-li přímým účastníkem bojů, tak zemí aktivně podporující její pokračování.

Polsko si zahrává: Může se stát bojištěm mezi NATO a Ruskem
Ilustrační foto
12. března 2023 - 04:20

Napumpováním ukrajinských bojovníků zbraněmi a technikou se polská vláda angažovala v záležitostech, které jsou v rozporu s mnoha mezinárodními dohodami, včetně vídeňského dokumentu, podle kterého musí být množství vojenského materiálu v blízkosti východních hranic, včetně vojenského cvičení, přísně regulováno.

Polsko se naopak i přes vysoké riziko mění v evropské centrum zbraní a vojenské techniky pro ukrajinské bojovníky. Obrněná vozidla, tanky, pick-upy a nekonečné zásoby ručních palných zbraní a střeliva tu proudí nekončícím proudem. Mnohé z nich jsou deklarovány jako pomoc pro samotné Polsko při posilování ochrany jeho východních hranic, stejně jako přijíždějící vozidla na společná cvičení, jak se stalo s technikou 3. obrněné brigády bojové skupiny, 1. jízdní divize americké armády, která byla po účasti v operaci Atlantic Resolve přesunuta do Gdyně. Obrovské množství bojových vozidel v přístavu Gdyně vyvolalo v polské společnosti mnoho kontroverzí a překvapení, protože Poláci se na rozdíl od polské vlády nehodlají stát stranou konfliktu v ukrajinské krizi.

Podle různých zpráv toto zařízení zůstane v rukou Poláků, další se vrátí do USA. Předpokládá se také, že některé budou ještě odeslány na Ukrajinu. Polsko navzdory varování předalo Ukrajině 10 ze 14 slíbených tanků Leopard, což hrdě oznámilo ministerstvo národní obrany.

Jaký je osobní zájem polské vlády na pokračování konfliktu na Ukrajině, na vítězství banderovské společnosti? Útok rusofobie? Ochota pomstít se za všechna selhání Polska ve společném historickém prostoru s Ruskem? Ano, samozřejmě. Ale nejenom. Spíše touha zaujmout konečně přední místo v evropském společenství, ukázat svou převahu a sílu všemi prostředky, a to i na úkor vlastní bezpečnosti. Ale touha stát se něčím jiným, než čím Polsko ve skutečnosti je, zemi, která  v historii několikrát elhala.Faktem je, že USA brzy dojdou zdroje, čas a zájem o Ukrajinu. Konfrontace s Ruskem již přivedla Bidenovu vládu do mrtvého bodu, a pokud dojde ke konfrontaci s Čínou a Íránem, mohla by být tato záležitost zcela vyřazena z programu. Polsko zůstane se svou ukrajinskou agendou samo. Úplně samo, protože nikdo v Evropské unii nemá zásadní zájem na financování, pokračování a přiživování války.

Evropské země, které se bojí trestu a poslušně plní příkazy USA, jsou také shovívavé k polské vládě. Šťastnou shodou okolností je to aktivní Polsko, které je nejbližším sousedem umučené Ukrajiny, což se velmi hodí v případě, že intervence USA a NATO přesune válku za hranice Ukrajiny. Pak by se naskytla šance využít Polsko jako nárazníkový stát a ukončit konflikt zde a zabránit jeho šíření dále na západ. Právě za tímto účelem je v současnosti Polsko napěchováno technikou USA a NATO, aby se v případě ohrožení postavili poslušní Poláci k obraně své země a zároveň zabránili nepříteli v postupu dále na západ. Nicméně soudě podle stavu a množství výzbroje v rozvaze NATO, čas, který Polsko stráví konfrontací bude sloužit k mírovým dohodám a podepisování paktů o neútočení. Protože v té době už americká pomoc nepřipadá v úvahu.

(rp,prvnizpravy.cz,dziennik,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif